Manapság egyre többen szeretnénk azt, hogy egy profi weboldallal jelen tudjanak lenni az online térben. Sok dilemmát okozhat az, amíg eljutunk addig, hogy ezt az elképzelésünket megvalósítsuk. Laurinyecz Barbara weboldalszerkesztőként dolgozik. Több mindenben segítséget tud nyújtani, hogy a létrehozott weboldal a mi érdekeinket szolgálja. Mégis mivel tud többet nyújtani, mint a többi szakember? Erről is beszélgetett vele a Szeged a Mindenem hírportál.
Rögtön kíváncsivá tesz az, hogy mi ösztökélt arra, hogy az informatika felé irányulj, hisz nem ez az eredeti végzettséged?
A weboldaltervezéssel egy szakmai váltást követően foglalkozom, és nagyon szeretem. Végzettségem szerint biológus kutató vagyok, és genetikai kutatásokat végeztem 15 évig. Már a kutatás alatt is érdekelt annak kreatív oldala, pl. mikroszkópos fotózás, képszerkesztés, illusztrációk készítése. A hobbijaim is leginkább a kreativitáshoz kapcsolódnak (pl. kézművesség, fotózás) és az is érdekelt, hogy az online világban hogyan lehet szép és értékteremtő dolgokat létrehozni. Az első találkozásom a weboldal tervezéssel az esküvőnkre való készüléssel történt. Minden grafikai munkát saját magunk oldottunk meg. A férjem programozóként egy honlapot is készített. A dizájnhoz nem értett, és a tanácsomat kérte, valamint színkódokat. Elkezdtem figyelni, hogyan lesz formája a weboldalnak és megtetszett a dolog. Először őt kértem, hogy tanítson meg erre, majd úgy éreztem ez komolyabban is érdekel és jelentkeztem egy online weboldalkészítő tanfolyamra. Közben arra is ráláttam, hogy nem annyira a programozás része vonz, hanem az, hogy hogyan lehet esztétikus weboldalakat tervezni. Ugyanis addig az volt a tapasztalatom, hogy nagyon sok a csúnya webes felület. Ha már ennyi időt töltünk az online világban, fontosnak tartottam azt, hogy az a tér is legyen szép, ahol manapság a legtöbb időt töltjük, és ez is adhasson esztétikai élményt. Még mindig gyakori, hogy olyan programozók készítenek weboldalakat, akiknek nincs érzékük a designhoz és nem is vonnak be tervezőt. Pedig mindkét oldal fontos a felhasználók szempontjából. A technika fejlődésével sok új eszköz vált elérhetővé és egyre könnyebbé vált weboldalt létrehozni. Pl. vannak ún. tartalomkezelő rendszerek, mint pl. a WordPress, amit szerkeszteni lehet, tehát nem kell a nulláról megírni, hanem programozók által készített modulokat, funkciókat lehet felhasználni. Én is ezt használom a munkám során. A szerkesztéshez és a designhoz is szükséges azonban gyakorlat és a felhasználói működés és az ennek megfelelő tervezés (UX és UI design) elveinek ismerete.
A korábbi munkám mellett már elkezdtem weboldalakat készíteni, referenciaként, majd eljutottam a szakmaváltásig, a kutatás helyett jobban érdekelt az alkotói munka. Sikerült egy vállalkozóvá válást segítő pályázati programban részt venni, ami nagy löketet adott ahhoz, hogy valóban vállalkozóvá váljak, ez egy új kihívást is jelentett addigi közalkalmazotti munkaviszonyom után. Fontos volt először megtalálni, hogy kik lesznek a közvetlen célcsoportom. Eleinte az volt az elképzelésem, hogy a Szeged környéki helyi termelők és kézművesek azok, akiknek legszívesebben honlapot készítenék, mert fontosnak tartottam az ő értékteremtő munkájukat. De beláttam, hogy nem feltétlenül van szükségük vagy igényük egy saját online portálra. Bár közülük is vannak ügyfeleim, viszont elkezdtek megtalálni azok, akár az ország másik végéből, akiknek én tudtam adni. Továbbra is fontosnak tartottam, hogy értéket lássak az ügyfelem munkájában, hiszen én is úgy tudok a legjobban segíteni neki, valamint hogy fontosnak tartsa az esztétikus megjelenést és, hogy ő is bele tudja adni a saját energiáját a weboldal elkészülésébe, mert én erre együttműködésként tekintek. A megrendelővel nagyon sok mindent át kell beszélnünk még a tervezés előtt, hogy az ő szempontjai is minél jobban tudjanak érvényesülni és ő is lássa azt, hogy milyen elemekre (arculati, tartalmi, funkcionális) van szükség, hogy a weboldal elérje a kívánt célt.
Sok embernek van már weboldala, és mint említetted, nem mindegyik szép. Mitől lehet azt mondani egy weboldalra, hogy szép?
Ez egy jó kérdés, hiszen a szépségről lehet elméletben is beszélgetni, valamint gyakorlati módon is. Különböző szubjektív elképzeléseink lehetnek arról, hogy mi a szép. A társadalom és az emberek igényei pedig a korral is változnak, amelyek meghatározzák az aktuális divatokat, trendeket. Ezeket érdemes ismerni és követni is, és tudni kell ezeken túllátni, ha az is cél, hogy egy weboldal akár évekig is betölthesse a szerepét, teljes arculati átalakítás nélkül. Fontos, hogy a felhasználók szépnek lássák a weboldalt, de az is fontos, hogy hogy mennyire használható jól. A kettő a tervezés során pedig össze is függ. Sokszor nagyon kis dolgokon múlik az, hogy mire kattintunk rá. A szépségnek egy általános ismérve az összhang vagy harmónia. Ez azt jelenti, hogy az egyes elemek, amelyek felépítenek egy egészet, milyen viszonyban állnak egymással. Ez bármire igaz, így egy weboldalra is. Ha összhangban vannak, akkor szépnek mondhatjuk a weboldalt. Számtalan elem van, amelyeknek összhangban kell lenniük, nemcsak egymással, hanem az oldal tartalmával, üzenetével is. Ilyen jellemzők pl. a kontrasztok, a tér elosztása, az elemek távolsága, a színek használata, a színek pszichológiájának az ismeretében, a megfelelő betűtípusok kiválasztása és lehetne még sorolni. A funkcionalitáshoz pedig hozzájárul, hogy a vizuális elemekkel a felhasználót segítsük a weboldalon való tájékozódásban és figyelmét arra tereljük, ami a weboldal célja (akár információátadás vagy eladás). Vannak a szépségnek általános érvényű szabályai is, és ezeket érdemes ismerni, ahogy azt is, hogy mikor lehet és akár érdemes ezektől eltérni, hogy egy kívánt hatást elérjünk.. Lehet, hogy a szépség ideálja koronként változik, de megfigyelhető, hogy örök érvényű szabályai is vannak. Azok az emberi igények, amik a lelkünknek is szólnak, és például a szépségen keresztül tudunk hozzájuk kapcsolódni, ugyanabból a forrásból táplálkoznak. Szerintem ennek legfőbb forrása a természet. Azt gondolom, hogy a természetben egyetemes érvényű törvények határozzák meg a szépséget. Gondoljunk csak bele, hogy egy virágot, amelyet most szépnek látunk, több ezer évvel ezelőtt is annak láttak. Tehát amiért mi szépnek látjuk, az egy általános elv. Ezeket a törvényszerűségeket régóta ismeri az ember és használja a képzőművészetekben vagy az építészetben is. Én nagyon sokat merítek ezekből az elvekből, amellett, hogy igyekszem követni az aktuális trendeket és megismerni a felhasználók igényeit.
Három éve saját vállalkozásban szerkeszted a weboldalakat. Akik megkeresnek téged, egy komplex szolgáltatást kapnak. Mire számíthat az, aki hozzád fordul?
Egy weboldal készítése eleve egy komplex folyamat, több területhez is érdemes érteni egyszerre. Bár nekem nincs csapatom, ahol minden területnek jutna egy-egy szakember, hanem egyéni vállalkozóként készítem a weboldalakat, ugyanakkor igyekszem a szerteágazó érdeklődésemet jól kiaknázni és nemcsak egy-egy oldalát megragadni a weboldalkészítésnek. Természetesen a profi végeredmény érdekében én is tudok ajánlani egy-egy területen jártasabb szakértőket is, akikkel együtt tudunk dolgozni. Nekem is van egy kedvenc szeletem, ami a design részét jelenti, ezért alapvetően webdesignerként definiálom magam a szakmában, bár egy kedves ügyfelem inkább webesztétának nevezett.
Amikor valaki hozzám fordul, először is felmérjük, hogy mik az igényei, milyen céljai vannak. Ezt a legfontosabb tisztázni. Nagyon sokszor már ez problémát okoz, hiszen a megrendelő nincs mindig tisztában azzal, hogy miért szeretne megjelenni az online térben. Ha ez a kép kitisztul, csak akkor lehet a tervezés felé tovább menni. Általában egy weboldalnak marketing céljai vannak. Fontos megismerni a piacot, a versenytársakat és a saját és egyedi értékeket is. Tudni kell azt is, hogy a megrendelő milyen célcsoporttal szeretne dolgozni, hiszen elsősorban őket kell megszólítani. Ez is meghatározza a weboldal kinézetét, szövegezését, elrendezését. Nemcsak a tervezés arculati vonatkozása fontos, hanem tartalmilag is megfelelőnek kell lennie a kommunikációnak. Segítséget tudok nyújtani a szövegírásban is. A weboldal készítés nagyon fontos tényezője a keresőoptimalizálás is. Ez arról szól, hogy egy weboldal, ami megtalálható az online térben, a keresőfelületekről valóban megtalálható is legyen a releváns kulcskifejezésekre. Ez egy nagy verseny a mai világban. A keresőoptimalizálás önmagában is nagy terület, külön szakértői vannak, de a weboldal tervezése és építése során mindig figyelembe veszem ennek legfontosabb szempontjait, amelyeknek tartalmi és technikai követelményei is vannak. Amikor elkészül egy weboldal, akkor sem hagyom magára az ügyfelet, igénytől függően karbantartással, tartalomfeltöltéssel vagy további keresőoptimalizálással is segítem a weboldal hosszú távú működését.
További információkért látogasson el a Barabilla Design Facebook oldalra:
https://www.facebook.com/barabilladesign
vagy a következő weboldalra: https://design.barabilla.hu