Szabó Bálint sorsának alakulását egy egész ország figyelemmel kísérhette már a tavalyi évben. Vannak, akik megkérdőjelezik tetteit, mások pedig felnéznek rá. Ő célul tűzte ki azt, hogy azok mellé álljon, akiknek szükségük van személyére, tudására. Börtönben töltött idejét nehezen viselte, közben pedig átértékelte életét. Szegeden beszélgettünk az önkormányzati képviselővel, terveiről kérdeztük. Köszönet azért, hogy a Szeged a Mindenem hírportál készíthette el vele az első interjút szabadulása után.
A börtönben az Átlátszónak arról beszélt, hogy szeretné tovább folytatni a politikai pályát. Sok mindenre volt idő, hogy átértékeljen dolgokat. Hogyan képzeli a jövőt?
Szabadulásom utáni legelső interjúmban azt tudom mondani, hogy semmi sem lesz az, mint ami volt 2022. november 11-e előtt, amikor elhurcoltak, és börtönbe zártak. Hasonló célokért, de teljesen más módszerrel, más eszközökkel fogok a jövőben tevékenykedni.
Saját magamat, múltamat megtagadni nem tudom, és nem is akarom, de belátom, hogy az első huszonöt éves közéleti tevékenységem során és annak részeként több, számomra is nehezen vállalható helyzetbe kényszerültem. Ma sem tudnék ugyanakkor könnyebb utat választani, mert a mostani, propagandával súlyosan fertőzött környezetben nagyon nehéz anyagi támogatással is, nemhogy anélkül kikerülni a “zajból”.
– fogalmazott.
Az igaz, hogy 225 napos fogságom alatt “szünetelt” a közéleti pályafutásom, de nem szakadt meg.
Hét és fél hónap kényszerpihenő után azt tudom mondani, hogy a börtönben eltöltött idő során sikerült szembenéznem minden olyan dologgal, ami korábban jellemezte a közéleti tevékenységemet. Azt is beláttam, hogy mikor, és mennyit hibáztam. Természetesen, ahol erre szükség volt, bocsánatot kértem az érintettektől.
Abban hiszek, hogy az élet minden területén kizárólag szeretettel kell viszonyulnunk az embertársainkhoz. Ezt megtapasztaltam a börtönben is: ha az ember türelemmel, megértéssel és kellő alázattal viszonyul a másikhoz, előbb-utóbb meglágyulnak a szívek, és leomlanak a falak. Ezt képviselem mostantól a politikai munkámban, legyen az helyi, vagy országos.
Garai Szakács László, a Szeged.hu főszerkesztője arról írt, hogy a következő, őszi közgyűléstől már nem folytathatja a képviselői munkáját. Erről a képviselőtársai fognak majd szavazni. Ezt azzal indokolta, hogy méltatlanná vált arra, hogy betöltse a feladatát.
Magyarországon arra még nem volt példa, hogy valakit, akit akár felfüggesztett szabadságvesztésre is ítélnek, ezt a képviselőt megfosztották volna mandátumától. Konzultáltam városunk főjegyzőjével, aki ezt az állításomat megerősítette.
Van ugyan egy országos jogszabály, amely leírja, hogy a képviselő vagy polgármester, akit jogerősen szabadságvesztésre ítélnek, és méltatlanná válik, annak a mandátuma egy méltatlansági eljárás keretében megszűnik. Viszont az is szerepel benne, hogy erről a közgyűlésnek kell döntenie.
Nyilván képviselőtársaim dönthetnek úgy, hogy engem megfosztanak a mandátumomtól. Ki kell azonban emelni egyrészt, hogy semmit nem követtem el a városom ellen, másrészt a felhatalmazást Szeged képviseletére 2019-ben a szegediektől kaptam. Éppen ezért úgy gondolom, hogy a mandátumomat kizárólag a szegedi választópolgárok vehetik vissza egy következő választás során.
– vélekedett a képviselő.
Hogy megtudjam az itt élők egyértelmű véleményét, a 2024. június 9-én esedékes önkormányzati választáson élesben fogom megkérdezni a képviselői tevékenységemről a szegedieket.
Amennyiben országos közfeladataim lehetővé teszik, mind polgármesterjelöltként, mind felsővárosi képviselőjelöltként egyéni körzetben is és civil szervezeti listán is indulok a következő önkormányzati választáson. Pontosan azért, mert a szegedi választókra szeretném ezt a kérdés bízni
– hangsúlyozta.
Emlékezzünk vissza, amikor a Covid kapcsán felléptem az Anna kútnál, vagy a Cserepes sori ügyre. Az jött vissza hozzám, hogy ezeket felemásan értékelik a szegediek, ezért én magam is kíváncsi vagyok arra, hogy egy ilyen öt éves első képviselői ciklus után hogyan döntenek a választópolgárok. Bízom a bölcsességükben, hiszen el fogják tudni dönteni azt, hogy kell nekik Szabó Bálint, vagy sem. Nyilván azt is mérlegre kell tenniük, hogy tudom-e ezt a várost tovább szolgálni, vagy nem.
Bármilyen közgyűlési döntés szülessen ősszel a városházán, mindent meg fogok annak érdekében tenni, hogy a mandátumomat kitöltsem. Ha el akarnak távolítani képviselőtársaim, bírósági úton fogom megtámadni, hiszen mint mondtam, a választóktól kapott mandátumot csak a választók vehetik vissza. Azt sem szabad elfelejteni, hogy nem tiltottak el közügyektől, és jogi értelemben nem is közéleti tevékenységemmel összefüggésben ítéltek el.
Van még egy lényeges és meghatározó körülmény. Amikor a börtönben beismertem bűnösségemet, akkor az üléspontom határozta meg az álláspontomat. Rab voltam, szabadulni akartam. Ennek ára volt: el kellett vállalni valamit, amit nem követtem el. Ha a börtönben várom az igazam bírósági útin történő érvényre jutását, akkor akár 2024. november 12-ig is bent tartottak volna.
Természetesen minden korábbi szavamat vállalom, de azt mindenkinek fontos tudni, hogy mindig is kiálltam a vélt vagy valós igazamért. Számomra ez egy becsületbeli ügy, és azon dolgozunk, hogy perújítást kezdeményezünk. Ez azt jelenti, hogy megtámadjuk a jogerős ítéletet, hisz van olyan új tény, amire hivatkozva ezt meg tudom tenni. Az ártatlanságomért nemcsak harcolni fogok, de be is szeretném bizonyítani jogi úton a bíróság előtt.
Tudják, amikor valakit bírósági ítélet nélkül tesznek be egy kétszer négy méteres cellába, egyetlen célja van: onnan kijönni. Nem kellett vádalkut kötnöm, hanem saját magamra kellett olyanokat mondanom, amiket nem feltétlenül gondoltam úgy, vagy nem is olyan módon történt. Az igazságérzetem azonban mindig is működött, és velem tart a szabad életben is.
Mit üzenne most a szegedieknek?
Visszatértem!
Az elszenvedett börtön-hónapok alatt volt időm nagyon sokat gondolkodni, számot vetni a múltammal, és újratervezni a feladatokat.
Kijelenthetem azt is, hogy az egész nyarat végig fogom dolgozni, és minél több szegedi polgártársammal szeretnék személyesen találkozni. Azt az időszakot, amit a börtön elvett képviselői munkámból, úgy érzem, hogy minden itt élő érdekében kötelességem pótolni!
Egy folytonos cél vezérel: a jövőt szebbé, igazságosabbá és élhetővé tenni Szegeden és országosan egyaránt!