Banga Ilonáról, fia és dédunokája jelenlétében nevezték el a Szegedi Tudományegyetem új, egészségtudományi képzési központját, amelyet 2023. november 21-én, névadó és projektzáró ünnepség keretében, hivatalosan is átadtak. A teljesen felújított épületben az egészségtudományi szakterületen tanuló hallgatók mellett oktatóik ismerkedhetnek a legújabb eljárásokkal, technológiákkal és a régióban is egyedülálló képzésekben, kutatásokban vehetnek részt. Az esemény részeként átadták az SZTE Innovációs Díjakat a győzteseknek.

A Szegedi Tudományegyetem történetének egyik legjelentősebb projektjét zárták le ünnepélyesen és nevezték el méltó módon a megújult képzési központot november 21-én. A Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ területén található egykori sebészeti klinika épületét teljesen felújították és modernizálták. Az új funkcióval, a Szőkefalvi-Nagy Béla utca 6. szám alatt működő centrum, a Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központ kialakítása, regionális és összegyetemi szinten is fontos. Az egyetem mindhárom alapfeladatára jelentős hatással lesz, ebben az egységben futnak össze azok az innovatív szálak, amelyeket az oktatásban, a kutatásban és a gyógyításban indítanak az SZTE kutatói, orvosai.

A Szegedi Tudományegyetem legkiválóbb orvosai, kutatói, oktatói, akik egészségügyi területen világszínvonalat képviselnek, ebben az épületben biztosan meg fognak fordulni munkájuk során és talán éppen itt jutnak olyan felfedezésre, amely gyökeres változást hozhat a gyógyászatban vagy akár Nobel-díjat érhet.

Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora a vadonatúj Egészségtudományi Képzési Központ épülete előtt köszöntötte a projektzáró és névadó ünnepség résztvevőit, köztük Banga Ilona fiát, Prof. Dr. Baló-Banga József Mátyást és a kutatónő dédunokáját, Németh Emesét, aki orvostanhallgató.

Nagyon fontos dolog ez az esemény egyetemünk és az egész hazai orvosképzés szempontjából. Két ikonikus dolog fonódik most össze hivatalosan is: egy kiváló kutatónő és egy kiváló épület. Az új képzési fellegvár méltó módon tiszteleg Banga Ilona és munkássága előtt. A korábbi sebészeti klinikán Magyarországon egyedülálló, úttörő beavatkozásokat végeztek, sok esetben először hazánkban, mint például az élődonoros veseátültetés. Ez az épület egy eszköz, amit a Szent-Györgyi Albert és Banga Ilona által megalapozott iskola követői használhatnak kutatásaik során, amelyek közül több, jelenlegi kutatás is Nobel-díjat érhet majd

– mondta el a rektor.

A szalagátvágás és a koszorúzás után már az épületben folytatódott a rendezvény, egy Banga Ilonáról, Szent-Györgyi Albert egyik legközelebbi kutatótársáról szóló kisfilm megtekintésével.

SZTE