Anyaországi és erdélyi középiskolás korú fiatalok és kísérő pedagógusaik találkoztak egymással egy ifjúsági csereprogram keretében az elmúlt héten. Az ERASMUS+ támogatásával a kisebbségek, kultúrák és fenntartható fejlődés témaköreit érintő ifjúsági csereprogram-találkozót Szeged térségében számos programhelyszínen bonyolították le a szervezők.
Sikeresen megvalósult és egy közös konferenciabeszélgetéssel pénteken ért véget az, a Szeged térségében egy héten át zajló kulturális találkozó, melyen magyarországi és romániai, észak-erdélyi fiatalok közösen vettek részt. A 20 fős találkozó központja az Algyői úton közismert Kastélykert Fogadó volt, ahol a szakmai programok többsége is zajlott: a rendkívüli hőségben a kastélyépület rendezvénytermében, valóban „európai” körülmények között hallgathattak előadásokat a középiskolás korosztályba tartozó fiatalok a kisebbségek, a környezeti fenntarthatóság és a kulturális sokszínűség tematikájában. A szombattól-péntekig esedékes szakmai előadásokat csoportos műhelymunka követte, melyeken a különböző lakhely-típusokról érkező, de valamilyen módon mindannyian hátrányos helyzetben élő fiatalok megoszthatták egymással a gondolataikat a „nagy témák” személyes aspektusairól.
A beszélgetések tárgykörei kötöttek voltak: a találkozó ugyanis az ERASMUS+ program keretében, romániai és magyarországi szervezetek által megpályázott projekt eredményeképpen: a Szent Júdás Tádé Egyesület és a Chrisdimen Alapítvány lebonyolításában valósult meg. A szigorú szakmai munka mellett természetesen a mozgás, a kikapcsolódás és a szórakozás is helyt kapott: a közeli, algyői fürdőben sportolhattak-ejtőzhettek a fiatalok – szerencsére épp a legforróbb napokra „esett” a vízparti lazulás. Az észak-erdélyi fiatalok Máramaros és Láposvölgy térségéből érkeztek, csaknem mindannyian kistelepüléseken élnek, többen nehéz anyagi körülmények között. A magyarországi fiatalok közül néhányan Balassagyarmatról érkeztek, a többiek Hódmezővásárhelyről és Újszentivánról és Tiszaszigetről „jöttek át” az algyői központba.
A kulturális programok között szegedi városnézés és ópusztaszeri látogatás is szerepelt. A múlt szerdai napon, pedig egy különleges összefogás eredményeképpen az Újszentiván Szekérszín Civil Központjában több civil szervezet: egy balassagyarmati roma egyesület, a helyi családos egyesület és a Fegyveres Erők Kiállítóházáért Alapítvány közös szervezésében, „civil napon” sportolhattak-pihenhettek a fiatalok – és egy különleges kulináris produkcióban is részük lehetett.
- A Gyenes Csaba plébános atya által fémjelzett, Guinness-rekorder palacsintasütő csapat kedveskedett látványos édességkészítéssel: az önkéntesek egyszerre 18 sütővel, négy óra alatt összesen közel 600 palacsintát sütöttek a találkozó résztvevői és a csatlakozó civilek számára. A gasztronómiai élményen túl a tinédzserek látványos élményeket szerezhettek az önkéntesség, a civil munka és összefogás értékeinek megvalósulásáról. Ugyan, a munkanyelv: a magyar közös volt, mégis jelentős kulturális távolságok jellemezték a különböző környezetből érkezett, hátrányos helyzetű fiatalok hátterét, de megbizonyosodhattunk róla, hogy a komoly, szakmai programokon túl a „palacsintás” naphoz hasonló, könnyedebb rendezvények is segítették a közös hang megtalálását. Örömmel láttuk: életre szóló barátságok, kapcsolatok alakulhattak a tinik között – összegezte Ulbert Mónika, a program szakmai vezetője, aki az Újszentiváni Családokért Egyesület elnökeként a helyi önkéntesség szellemiségét is képviselte a civil programon.
A záró alkalmon az egyéni előrehaladásokat rögzítő, szigorú ERASMUS-protokoll részeként a fiatalok az ERASMUS+ univerzumába belépést biztosító „diplomát” vehettek át a szakmai feladatok sikeres teljesítésének eredményeképpen a. A résztvevők és a lebonyolítók is közösen bizakodnak: újabb sikeres pályázat lehetővé teheti jövőre is az új barátságok „kultúrák közti” találkozóját. A megvalósult program azonosítója: ERASMUS+ 2020-3-HU01-KA105-093743.