Csakis komplex, multidiszciplináris és komoly társadalmi bevonódást elérő programokkal lehet megvalósítani azt, amit fenntartható fejlődésnek nevez az ENSZ klímavédelmi dokumentuma. A témáról a Szegedi Tudományegyetem rendezte meg az UI GreenMetric „zöld” egyetemi hálózattal közösen az idei International Student Leaders Meeting on Sustainability (ISLMS 2025) nemzetközi hallgatói találkozót – közölte a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.

Fotó: Bobkó Anna
Európában először szervezte meg a Szegedi Tudományegyetem az UI GreenMetric egyetemi hálózattal együttműködésben az idei International Student Leaders Meeting on Sustainability (ISLMS 2025) nemzetközi fenntarthatósági találkozót. Az esemény előadásain és beszélgetésein a világ országának 50 egyeteméről mintegy 100 hallgatói fenntarthatósági vezető és oktató, kutató vett részt, arra a Fülöp-szigetektől, Indonéziától, Malajziától kezdve Türkmenisztánon, Olaszországon, Egyiptomon át Venezueláig, Mexikóig vagy Peruig a Föld számos szegletéből érkeztek vendégek. A rendezvény fókuszában az ENSZ 2015-ben elfogadott Fenntartható Fejlődési Céljai, az ezekkel kapcsolatos törekvések, példamutató kezdeményezések és oktatási, kutatási projektek álltak, valamint azok társadalmi elfogadtatása és a jó gyakorlatok meghonosítása a helyi és a nemzetközi közösségekben. Mivel a terület a Szegedi Tudományegyetem társadalmi felelősségvállalási missziójának is fontos eleme, az egyetemen folyó fenntarthatósági tevekénységekből, multidiszciplináris kutatásokból, az ezekre épülő programokból a jelenlévők reális és érdekfeszítő betekintést kaptak a témába.
Az angol nyelvű találkozót Prof. Dr. Kónya Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese, Prof. Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem egykori rektora, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke, valamint Prof. Dr. Ir. Riri Fitri Sari, az UI GreenMetric szervezet elnöke köszöntötte. A felszólalók mind egyetértettek abban, hogy a fenntartható fejlődés és a klímavédelem problémáira csak tudományos válaszok adhatók, mégpedig interdiszciplináris módon, vagyis több tudományterület együttműködése révén. Emellett többen egyetértettek a példaadás fontosságában, ahogyan azt Prof. Dr. Szabó Gábor is kiemelte, aki az oktatói példaadásban látta a fenntarthatóság tanításának egyik kulcselemét.
A konferencián Dr. Janáky Csaba, az SZTE IKIKK Anyag-, Környezet- és Energiatudományi Kompetenciaközpont, valamint a Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője tartott az egyik nyitóelőadást, amelyből kiderült, hogy a megújuló energia alacsony szénlábnyomának köszönhetően valós potenciált jelent a kibocsátás csökkentésére. Itthon a megtermelt energia 25%-a napenergia, és ezzel az aránnyal Magyarország 2024-ben világelső volt. Mivel azonban a termelés időben nem esik egybe a fogyasztással, az energia átalakítására és tárolására új technológiákra van szükség. Dr. Janáky Csaba és kutatócsoportja a Szegedi Tudományegyetem Energetikai Innovációs Tesztállomásán a napenergia zöld hidrogénné és szintetikus üzemanyagokká alakításának piacközeli technológiáit fejleszti és teszteli.
Az International Student Leaders Meeting on Sustainability (ISLMS 2025) konferenciáján Dr. Junaidi, az UI GreenMetric alelnöke az egyetemi hallgatók fenntarthatóságban betöltött szerepéről beszélt. Különös hangsúlyt fektetett a fenntarthatósággal kapcsolatos tudás folyamatos bővítésére, elmélyítésére, a fiatalok aktív részvételére a fenntartható gyakorlatok megvalósításában és terjesztésében, valamint az egyetemeken és helyi közösségekben való tevékeny, elkötelezett szerepvállalásra.
Az eseményen Prof. Dr. Csóka Ildikó, a Szegedi Tudományegyetem stratégiai főigazgatója, az SZTE IKIKK operatív vezetője bemutatta, hogyan vált az elmúlt évek alatt a fenntarthatóság az egyetemi szervezeti kultúra részévé. Mint ismert, az SZTE jövőképét négy küldetése határozza meg: az oktatás, a kutatás, a gyógyítás és a harmadik misszió – a társadalmi szerepvállalás. Prof. Dr. Csóka Ildikó szerint a fenntarthatósággal kapcsolatosan a Szegedi Tudományegyetem három fő célt tűzött ki: a partnerséget, ami a környező gazdasági és társadalmi ökoszisztémával való együttműködés alapja, a szervezeti szinten is kialakított tudatosságot, valamint az alkalmazkodóképességet, amely a válságokkal szembeni rugalmas ellenállóképességet jelenti. – A Szegedi Tudományegyetemen évente értékeljük, tevékenységeink hogyan illeszkednek az ENSZ fenntartható fejlődési céljaihoz – mondta az egyetem stratégiai főigazgatója, az IKIKK Harmadik Missziós Fejlesztések Klaszter szakmai vezetője.
A délután folyamán a konferencia első panelbeszélgetésén a Szegedi Tudományegyetem öt kutatója osztotta meg a közönséggel szakterületének fenntarthatósági kihívásait. A fórumon Dr. Mátyás Dénes, az SZTE Stratégiai Menedzsment Igazgatóság fenntarthatóságért felelős igazgatóhelyettese kérdéseire Dr. Maléth József kutatóorvos, Dr. Sisák István precíziós mezőgazdasági szakember, Prof. Dr. Bajmócy Zoltán ökológiai közgazdász, Dr. Janáky Csaba elektrokémiai kutató és Dr. Gál Tamás klimatológus válaszolt.
Az eseményen külön panelbeszélgetés szólt a magyar felsőoktatási intézmények fenntarthatóság területén kifejtett erőfeszítéseiről és az előttük álló kihívásokról is. Ezen Dr. Ásványi Katalin egyetemi docens, a Budapesti Corvinus Egyetem fenntarthatóságért felelős dékánja, Dr. Horváth Levente, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem fenntarthatósági irodavezetője, Molnár-Ferenczik Brigitta, a Pannon Egyetem Fenntarthatósági Kompetencia Központ igazgatója, Dr. Piskóti-Kovács Zsuzsa, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Szénrégió Bizottság Titkárságának vezetője válaszolt a kérdésekre.
Az International Student Leaders Meeting on Sustainability (ISLMS 2025) résztvevői az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ előtt magnóliacsemetét ültettek az esemény emlékére. Az ehhez készült emléktáblán az egyetem Nobel-díjas kutatójának, korábbi rektorának, Szent-Györgyi Albertnek a stockholmi Nobel-banketten mondott beszédéből olvasható a fenntarthatóság üzenetével is jól rezonáló idézet: „… a tudás, a béke, a jóakarat és a megértés végső győzelmére.”
Az SZTE és az UI GreenMetric rendezvényének hitvallása szerint a fiatalok kulcsszerepet játszanak a Fenntartható Fejlődési Célok globális megvalósításában. Ennek jegyében a különböző országokból érkező hallgatók délután külön kiscsoportos workshopokon is megvitathatták ötleteiket, tapasztalataikat a fenntarthatósági problémák megoldásáról.
A konferencia és workshop nap zárásaként az érdeklődők megtekinthették a Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább című állandó kiállítást az SZTE Klebelsberg Könyvtárban. A Szegedi Tudományegyetem professzorának életpályáját és tudományos eredményeit bemutató anyagok és tárgyi emlékek mindenkit mély elismeréssel és csodálattal töltöttek el – köztük az UI GreenMetric elnökét is, aki The Flame of Karikó címmel verset is írt a Nobel-díjas kutató tiszteletére.
A találkozó zárónapján a nemzetközi vendégek ellátogathattak a Füvészkertbe, valamint az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézetbe, illetve kazántúrát tehettek az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
Az esemény az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ Harmadik Missziós Fejlesztések Klaszter Zöld SZTE Fejlesztési Program támogatásával valósult meg.
További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook illetve Instagram oldalunkon.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Üzenetet küldhet Facebook oldalunk Messengerén, vagy e-mailben: szegedamindenemszerkesztoseg@gmail.com