A héten kicsengetnek az iskolákból és a vakáció nemcsak a felhőtlen kikapcsolódást, hanem veszélyeket is tartogathat. A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság a vakáció veszélyeivel kapcsolatban sajtótájékoztatót tartott sajtótájékoztatót Szegeden.

Ahol a piros labda gurul, után jön a gyerek

Vad Róbert, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság megbízott szóvivője közlekedésbiztonsági szempontból először az autósok figyelmét hívta fel. Az elmúlt 9 hónapban nem lehetett gyermekek nagyszámú megjelenésével találkozni (tehát a játszóterek, szabadidőparkok környékén), most számolni kell napszaktól függetlenül ezzel a jelenséggel.

Közhely, de igaz, hogy a piros labda után jön a gyerek! Erre nyáron fokozottan oda kell figyelni az autósoknak – mondta el az őrnagy, majd hozzá tette, nyáron szinte mindenhol és mindenkor számítani lehet arra, hogy hirtelen gyerekek bukkannak fel az úton, ezért az autóvezetőknek a szokottnál is óvatosabbnak kell vezetni

– tudatta.

A gyermekeket arra kérte, hogy hogy akár gyalog az úttestre lelépésről, akár kerékpárral egy kereszteződésbe behaladásról van szó, mindig győződjenek meg arról, hogy megadják-e az elsőbbséget, biztonságban megkezdhetik-e az átkelést, Hogyan is? Megfelelő körültekintéssel!

A gyermekek nyári biztonsága családi feladat

A gyerekek nyári biztonsága sohasem csak róluk szól, hanem a családokról, mert a kincsöngetést követően a szabadidő hasznos eltöltése családi feladat. A gyerekekre való figyelem terén egyaránt érintett a szülő, a nagyszülő – mondta el Mózesné Toronykőy Márta rendőr alezredes.

A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya idén négy kiemelt területre fókuszál, ami a vakációzó gyerekek nyári biztonságát igyekeznek segíteni, hogy ne váljanak áldozattá.

A tanév során a Kék tér oktatási program keretében 40 vármegyei iskolában tartottunk bűnmegelőzési előadásokat, amelyek a szünidő alatt a táborokban folytatódnak majd. Emellett az internet tudatos használatában egy QR-kódos plakátkampánnyal – A kulcs nálad van! – szeretnénk segítséget nyújtani, mely kicsiknek és nagyoknak egyaránt hasznos információkat tartalmaz.

Hangsúlyozta, fontos, hogy a gyerekek minél fiatalabb korban találkozzanak az állat- és a környezetvédelem szabályaival. Panna és Barna Biztonságbolygója elnevezésű mobil tanösvényükkel több rendezvényen is ott lesznek a nyáron. Emellett a fesztiválszezonra való tekintettel a drogprevenció és a vagyonvédelem is kiemelt szerepet kap a tervükben. A munkát a bűnmegelőzési előadók mellett az iskolaőrök is segíteni fogják a vármegyében.

Nagy veszélyeket rejtenek, ezért tanítsuk meg gyermekeinket az otthoni elektromos eszközök használatára

Molnár Krisztina, a Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője arra mutatott rá, hogy hiába csengettek ki az iskolából, a felnőtteknek továbbra is járni kell dolgozni. Ilyenkor többször előfordul, hogy gyermekek szülő felügyelet nélkül maradnak otthon. Az ételek elkészítéséhez ők is igénybe veszik a konyhai elektromos eszközöket, mindenképp tanítsuk meg őket ezek biztonságos használatára. Azzal is érdemes tisztában lenniük, hogy a lakás áramhálózata mennyit bír el. Például egy nagyobb áramfelvételű készülék mellett (pl. klíma), mik azok a készülékek, melyeket még túlterhelés nélkül lehet működtetni.

Tanítsuk meg gyermekeinket arra, ha baj van, de bagatellizálják el azt, merjenek és tudjanak is segítséget kérni. Ilyenkor készítsük fel, hogy a 112-es segélykérő számot kell, tárcsázza és azzal is érdemes tisztában lenniük, hogy milyen információkat kell ilyenkor megadniuk. Másik lényeges dolog, hogy baj esetén a szomszéd segítségét is kérhetjük, de ismerjük fel azt is, ha máshol probléma van.

A szóvivő is kitért a kánikulára. Elmondta, egy napon álló autó úgy működik, mint egy üvegház és percek alatt szauna lesz belőle. Még ha félig le van engedve az ablak, vagy félárnyékban áll a kocsi, akkor is életveszélyes helyzet alakulhat ki. kis idő elteltével akár 70 Celsius-fok is lehet a kocsiban, ami életveszélyes.

  • soha ne hagyjunk gyerkőcöket és házi kedvenceket az autóban.
  • ha bárki autóban hagyott gyermeket vagy állatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot.
  • oldószert, hígítót, alkoholtartalmú fertőtlenítőt se hagyjunk a kocsiban. A melegben ezek párologni kezdenek és éghető gőz keletkezik a kocsiban, ami a legkisebb szikrától belobbanhat. Ebből nagy tűz és robbanás nem lesz, de egy ilyen lobbanás okozhat balesetet.
  • ne hagyjunk a kocsiban öngyújtót és sprayket, vagy akár szénsavas üdítőt, mert ezek felrobbanhatnak.

Érdemes arra is figyelni, hogy a nagy melegben a növényzet gyorsabban meggyullad. Mi is többet bográcsozunk, grillezünk ilyenkor. Egy percre se hagyjuk a tüzet magára, még akkor se, ha gólt lőnek az EB-n.

  • jelenleg nincs tűzgyújtási tilalom érvényben, erdőkben a kijelölt tűzrakó helyeken szabad tüzet gyújtani.
  • a kirándulók, autósok ne dobják el a cigarettacsikket, mert az út menti száraz növény könnyen meggyulladhat. A hőségriasztás ideje alatt lehetőleg ott se égessék el a kerti zöldhulladékot ahol ezt az önkormányzat egyébként rendeletben engedélyezi.

– tette hozzá.

A nagy melegben gyakrabban riasztják a tűzoltókat szén-monoxid miatt. A nagy hőségben elsősorban társasházaknál szokott előfordulni, hogy légdugó alakul ki a kéményben. Ilyenkor tűz a nap a kéményre, az felforrósodik, a kémény alsó, épületen belüli része pedig sokkal hidegebb. Ez a hideg levegő beszorulhat a kéménybe és amikor vizet melegítünk a füstgáz nem tudja maga előtt kilökni a kéménybe beszorult hideg levegőt. Ez a légdugó. Emiatt a füstgáz visszaáramlik a helyiségbe és megemelkedik a szén-monoxid koncentrációja. Ezért még nyáron is kell szén-monoxid érzékelő, a nyílt égésterű vízmelegítők mellé különösen. Ha a nyári melegben rendszeresen megszólal a szén-monoxid érzékelő, hívjunk kéményseprőt.

Igyunk a hőségben, emellett figyeljünk a biztonságos fürdésre és rollerezésre

Hangai József, az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi Regionális Mentőszervezete kommunikációs munkatársa három fontos dologra hívta fel a figyelmet. Az első a hőség.

Ebben az időszakban nagyon fontos a folyadék pótlása. Jó tudni, hogy minden tíz kilogramm testtömeg után legalább négy deci folyadékot fogyasszunk el naponta. Az Országos Mentőszolgálatnál is jól érződik a kánikula hatása, a tavalyi június közepéhez képes most húsz százalékkal megemelkedett a feladok száma.

– mutatott rá.

Másodikként emelte ki a közlekedésbiztonságot. A kerékpárok mellett nagyon népszerű lett a roller. Fontos, hogy mindig használjunk bukósisakot, hisz ez az álkapcsot is védi. Harmadikként nem szabad arról sem megfeledkeznünk, ha vízparton tartózkodunk. Alapszabály, hogy ilyenkor nem ugrunk felhevült testtel a vízbe. Ha valaki meggondolatlanul a hideg vízbe veti magát, a szervezete azonban rosszul reagál az őt ért hirtelen ingerre, szívritmuszavar alakul ki, ami akár halálos kimenetelű is lehet. Emellett mindig győződjünk meg a víz mélységéről, így elkerülhetjük a gerincsérüléseket.