Aki már életében kezében tartott egy mandalát, több érzésről is be tud számolni. Egy valami biztos, hogy a nyugalom érzése mindenkit hatalmába kerített. Reiner Betty évek óta fest már mandalákat. Most művészi munkájáról beszélgetett vele a Szeged a Mindenem hírportál.

Nem biztos, hogy mindenki ismeri a mandalákat, és tudja azt, hogy milyen jelentőséggel bírnak. Rögtön az elején átbeszéljük ezt egy kicsit?
A mandala az indiai szanszkritból származik, több jelentése van, körív, körszelet, körcikkely. A kör – amely magában foglalja a mintát – a teljesség jelképe, és mivel minden mandala szimmetrikus, ezért számomra egy olyan világot jelképez, amiben rend van. Tegyük hozzá azt is, hogy ez nyugalmat is jelent. Tudjuk, hogy imádkozásra, gyógyulásra is használták, valamint templomokat is építettek mandala alapokra. Szakrális szimbólumokról beszélünk, amelyeket a magyar kultúrában is megtalálhatunk. Nekem is fontos a népi motívumok beleépítése az alkotásaimba, hisz néptáncos múlttal rendelkezem, és nagyon fontos számomra a magyarságom. Nézzük csak meg a tulipán motívumot, ami a nőiesség szimbóluma. Minden mandalának van hatása a színek és a szimbólumok alapján. Nézzünk rá egy példát is. A zöld szín alatt gondolhatunk a természetre, jelképezi a gyógyulást és a szeretetet, de a szerencse színe is.
Kreatív családból származol, de mégis muszáj megkérdeznem, hogy mi ihletett téged arra, hogy mandalákat fess?
Az egész rajzolással indult. Amikor főiskolára jártam, akkor ahogyan látták, hogy rajzolok, azt mondták rám, hogy te egy mandalabanya vagy. Innen jött a MandaBanya név. Ahogy készítettem őket, egyre többen kértek meg arra, hogy nekik is készítsek egyet. Utólag jöttem arra rá, hogy édesanyám inspirálhatott ebben, hisz ő volt az, aki egy időben mandalákat készített. Amikor már pár éve rajzoltam volt szerencsém részt venni egy mandalafestő workshop-on, ahol akril festékkel festettek. Addig én nem mertem vele dolgozni, de akkor kellett arra rájönnöm, hogy ez nem is akkora ördöngösség. Ott minden támogatást megkaptam arra, hogy elsajátítsam a festék használatát. Azóta is így készítem festővászonra a mandalákat, emellé bejött még a falap is, amire teljesen másképp kell festeni.
Arra is kíváncsi lennék, hogy milyen munkafolyamatok vannak addig, amíg elkészül egy mandala?
Legelőször megálmodjuk azt, hogy milyen mandala készül. Ha eljön valaki egy ilyen workshop-ra, akkor legelőször nem adunk arról semmilyen ismeretet, hogy milyen színekkel, milyen hatást tudnak elérni. Mindig arra hagyatkozunk, hogy mindenki azt valósítsa meg, ami a jelen pillanatban benne van. Én is mindig ezt teszem. Amikor megvan az elképzelés, háttérszínt festek, majd körzőt és vonalzót használva létrehozok egy hálót körökből és átlókból. Ezek után következik maga a minta festése.
Nyilván, hogy ezeknek az elkészítési ideje is eltérő. Mi volt az a legtöbb idő, amit sikerült egy mandalakészítésre fordítani?
Most volt egy olyan munkám, ami sok időbe telt, hisz kaptam egy felkérést, hogy készítsem el a szegedi Új zsinagóga kupolájának a mintáját. Ez egy nagyon összetett folyamat volt, hisz itt képről kellett magamnak leképeznem. Volt olyan, mikor kicsit el is tettem pihenni. De volt olyan mandalám, ami egy méteres volt, zt úgy festettem meg pár nap alatt, hogy csak arra koncentráltam.
Milyen visszajelzések jönnek vissza feléd?
Ami nagyon kedves volt a szívemnek, amikor egy kitelepülésen nézegették a mandalákat, és elmondták, hogy nagyon jó érzés az, ahogy sugároznak vissza. Ha megrendelésre alkotok, nagyon figyelek arra, hogy mi az, ami jellemzi az illetőt. Nagyon sok ember keresett már meg, hogy nagyon tetszik nekik az, amit csinálok. Egyszer egy kismama is mondta, hogy sok erőt kapott a neki festett mandalától, ahogy fekve rálátott. Szeretném, ha megéreznék az emberek, hogy a mandalafestészet kikapcsol. Ez azért lehetséges, mert a két agyfélteke összehangolt munkája folyik, hisz minden mandalát logikusan kell felépíteni, mégis kreatív módon.
Cáfolj meg, vagy erősíts meg, de úgy látom, hogy a mandalafestés nincs elterjedve Magyarországon. Hogy látod ezt a kérdést, illetve mennyire fogékonyak rá az emberek?
Amikor a covid volt, éreztem egy indítatást, hogy felkeressem a hazai mandalásokat. Létre is hoztam egy Facebook oldalt, Mandala Magyarország néven. Sikerült elég sok festővel felvenni a kapcsolatot, akiknek követem is a munkásságát azóta is. Úgy látom, hogy szép számban hódolnak a mandalafestészet művészetének. Mint minden új dolog, érdekli az embereket. Leginkább azt tudnám elmondani, hogy van egy nyitottság az emberekben, hiszen azok is el mernek jönni alkotni, akik eleinte azt mondták, hogy nem képesek rá.
Az ünnepekre te is készülsz egy különleges ajándékkal. Elárulod mi az?
Természetesen. Már elkészültek a jövő évi naptárak, amelyben egy bemutatkozó után minden hónaphoz társítottam egy szerintem hozzáillő mandalát az eddigi munkáimból. Természetesen megtalálhatóak benne a névnapok is. Aki szeretne egy különleges ajándékot, még van rá lehetőség, hogy ott legyen a fa alatt.
Te is szoktál csoportos képzéseket tartani. Akinek felkeltettük az érdeklődését, hol találhat meg?
A Petőfi-telepi Művelődési Házban szoktunk foglalkozásokat tartani, illetve az Indrija Világában Szegeden, ami a Gutenberg utcában található. Mindenkit szeretettel várunk.
