24 óra alatt több mint 1000 migráns próbált illegálisan bejutni az országba. A nyomás nő, ez a rendőrség összesítéséből is jól látszik. Egy hét alatt már csaknem hatezren akartak átszökni a kerítésen. Míg a magyar rendőrök minden megtesznek azért, hogy megállítsák őket, a szerb oldalon folyamatosak az összecsapások a bevándorlók között ˆ– írja a Hirado.hu.

A fák tövében, az utcákon és a befogadótábor kerítése mentén is migránsokat lehet látni a Belgrádhoz közeli Obrenovácon. A központban már nem mindenkinek jut hely. Sokan a környéken alakítanak ki maguknak ideiglenes táborhelyet.

Az illegális bevándorlók Nyugat-Európa felé tartanak, és azt mondják ebben senki sem tudja megakadályozni őket. Több ezer eurót fizetnek az embercsempészeknek, hogy elérjék a céljukat.

„Törökországtól Szerbiáig háromezer euróba kerül az út. Az ügynök Afganisztánban kínálta fel a lehetőséget. Telefonon jelentkezik nekünk” – mondta egy afgán migráns. Eldobált ruhák és rengeteg szemét. Hasonló a helyzet a magyar határ közelében is. A szabadkai befogadótábor környéke is tele van migránsokkal, akik rendszeresen elindulnak a magyar kerítés felé.

A migránsoknál fegyver is van. Ezt pedig használják is. A környéken élők szerint az összetűzések folyamatosak. Legutóbb szerdán este ropogtak a fegyverek, de a helyiek azt mondják, már szinte minden nap megtörténik.

„Hajnali fél hat tájékában hét-nyolc lövést is lehetett hallani. Ez az elmúlt időszakra jellemző” – mondta egy helyi lakos.

A bevándorlók egyre többen vannak és egyre agresszívebbek. A próbálkozók száma is nő. A legtöbben még a rossz idő megérkezése előtt szeretnének eljutni a célországig.

A rendőrség összesítése szerint az elmúlt öt hét során folyamatosan nőtt a határsértők száma. Csak szerdán több mint ezren próbálkoztak, de embercsempészekkel is volt dolguk a rendőröknek.

Az érkezők között vannak harcedzett férfiak, akik korábban Afganisztánban szolgáltak. Az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója szerint ennek óriási a biztonsági kockázata.

„Egy olyan férfi, aki mondjunk végigharcolta Afganisztánt, az afgán különleges erőknél szolgált, hallottuk azt, hogy egy afgán tábornok is itt volt már, és őt külön testőrség védte – ez mind-mind arra utal, hogy itt nem egyszerűen két férfi között van egy nézeteltérés, amit majd lerendezünk, hanem egyenlőtlen küzdelem, aminek a végén csak a polgári lakosság húzhatja a rövidebbet” – fogalmazott Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója.

Hozzátette: Szerbiában már a csendőrség különleges egységeit vetik be, hogyha be kell menni az erdős területekre összegyűjteni a migránsokat. A szerb rendőri egységek erre már nem alkalmasak. Ez pedig jól mutatja a helyzet súlyosságát.