Bronzból készült tárgyakra bukkant egy fémdetektoros a kelet-lengyelországi Czerniecin Poduchowny közelében – számol be a Heritage Daily, amely felvételt is közölt a leletekről. A felfedezést követően az engedéllyel rendelkező Lukasz Jablonski hamar értesítette a lublini örökségvédelmi hivatalt.
Forrás és kép: hirado.hu
Miután megtörtént a bejelentés, a szakértők átfogó ásatást végeztek a helyszínen. Összesen 13 bronzlelet került elő, amelyek 2500 évvel ezelőtt készültek, többek között tűket, sípcsontvédőket és karkötőket találtak – írja a National Geographic.
A leletek a lausitzi kultúrához köthetők. Ez a kultúra a késő bronzkorban alakult ki, és a korai vaskorban a mai Lengyelország nagy részére is kiterjedt.
Wieslaw Koman régész szerint a felfedezés már csak azért is szenzációs, mert a lausitzi kultúra díszei nagyon ritkán kerülnek elő a térségben, általában csak egy-egy tárgyat vagy töredékeket találnak, itt viszont egy egész leletegyüttesről van szó.
A felfedezés komoly jelentőséggel bír a régészek számára az ősi kultúra és a térség történetének megértése szempontjából.