Elmarasztaló ítéletet hozott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével kapcsolatban az Európai Unió Bírósága – számol be róla a Magyar Nemzet a Welt német magazinra hivatkozva.

A bíróság döntése szerint az Európai Bizottság nem adott elfogadható magyarázatot arra, miért nem bocsátotta rendelkezésre a kért dokumentumokat, és semmisnek nyilvánította a Bizottság elutasító határozatát – tudta meg a Magyar Nemzet.
Az ügy középpontjában egy 2021 tavaszán kötött, 1,8 milliárd adag COVID-19 vakcina szállításáról szóló megállapodás áll a Bizottság és a Biontech/Pfizer között, amelynek értékét akkoriban 35 milliárd euróra becsülték. A New York Times beszámolója szerint a szerződés megkötésében kulcsszerepet játszott Ursula von der Leyen és Albert Bourla Pfizer-vezér személyes kapcsolata, beleértve SMS-váltásaikat is – derül ki a Welt német magazin cikkéből.
Szijjártó Péter felszólította Ursula von der Leyent a Pfizer-kommunikáció nyilvánosságra hozatalára
Az Európai Bizottságnak az Európai Bíróság döntését tiszteletben tartva haladéktalanul nyilvánosságra kell hoznia azt, hogy milyen kommunikáció zajlott a brüsszeli testület elnöke, Ursula von der Leyen és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között a koronavírus-oltóanyagok megrendelésekor – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Luxembourgban.
A minisztérium MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető az Európa Tanács külügyminiszteri értekezletét követő sajtótájékoztatóján arról számolt be a Pfizer-botrány ügyében született friss európai bírósági ítélet kapcsán, hogy
Ursula von der Leyen, aki ahhoz az Európai Néppárthoz tartozik, amelynek magyarországi tagja a Tisza Párt, egy „hungarofób, súlyosan magyarellenes döntéseket hozó” politikus.
Leszögezte, hogy ez a magyarázata annak, hogy az Európai Bizottság mintegy kényszeresen, állandóan Magyarországot vegzálja, különböző eljárásokat próbálva végigvinni hazánkkal szemben.
És ez az Ursula von der Leyen az, aki a magyar demokrácia állapotáról, az átláthatóságról, a törvények betartásáról rendre lesújtó véleményt fogalmaz meg. Az az Ursula von der Leyen, akiről kiderült, hogy mikor európai emberek millióinak élete forgott veszélyben, akkor nagyon gyanús módon, gazdaságilag és minden egyéb szempontból megkérdőjelezhető módon, sms-ekben akart Pfizer-oltóanyagot rendelni – mondta.
És ez az Ursula von der Leyen, aki eltitkolja az Európai Bizottság és a brüsszeli bürokrácia segítségével azt, hogy milyen kommunikáció zajlott közte és a Pfizer főnöke között a Covidtól az európai embereket megvédeni képes vakcinák megrendeléséről” – folytatta.
„Na, azt hiszem, hogy innentől kezdve von der Leyen elnökasszony az utolsó, akitől bármilyen kritikát hajlandóak vagyunk elfogadni vagy megfontolni Magyarország belügyei kapcsán” – tette hozzá.
Milyen pénzügyi témákról kommunikáltak? Miért annyit fizetett a bizottság, amennyit fizetett, s miért késtek a vakcinák Európában? Miért került a működésképtelenség szélére számos országban az egészségügyi ellátórendszer? Hogy lehet az, hogy Európa az utolsók között kullogott az oltások tekintetében? – sorolta
„Határozottan követeljük, hogy ezt a kommunikációt az Európai Bizottság elnöke és a Pfizer-főnök között haladéktalanul hozzák nyilvánosságra” – hangsúlyozta.
Milliárdok tűnhettek el a vakcinabotrányban
A vakcinabotrány kronológiája 2021 tavaszára nyúlik vissza, amikor az Európai Bizottság 35 milliárd euró értékben kötött szerződést a Pfizer gyógyszeripari óriással összesen 1,8 millió adagnyi koronavírus elleni oltással kapcsolatban – emlékeztet a Magyar Nemzet.
A Pfizer-botrány alapjául szolgáló megállapodásban nagy szerepe volt az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla közti személyes jó viszonynak. A gyanú szerint sms-ekben is egyeztettek egymással. Amikor a New York Times amerikai napilap egyik újságírónője hozzáférést kért az összes SMS-hez, amelyet von der Leyen és Bourla 2021. január 1. és 2022. május 11. között váltott egymással, az Európai Bizottság azzal utasította el a kérelmet, hogy nem rendelkezik ilyen dokumentumokkal. A újságírónő és lapja ezután az Európai Unió Bíróságához fordult.
A bíróság szerint a dokumentumokhoz való hozzáférésről szóló rendeletre hivatkozott, amely kimondja, hogy az EU szervezeteinek minden dokumentuma nyilvánosan hozzáférhető. Ha egy hatóság kijelenti, hogy egy bizonyos dokumentum nem létezik, azt először igaznak kell tekinteni. Ez a feltételezés azonban megdönthető.
A felperes lap releváns bizonyítékokat nyújtott be arra, hogy Von der Leyen és Bourla többször is leveleztek egymással, ezzel megcáfolva a bizottságnak a dokumentumok létezését tagadó érvelését. A bírósági eljárás során a bizottság jogászai végül elismerték az üzenetek létezését, bár korábban még azt is vitatták, hogy azok dokumentumnak minősülnek-e.
A szövevényes ügy részleteiről ITT olvashat.
További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook illetve Instagram oldalunkon.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Üzenetet küldhet Facebook oldalunk Messengerén, vagy e-mailben: szegedamindenemszerkesztoseg@gmail.com