A Chandrayaan 3 közelebb szállt le a Hold déli pólusához, mint bármelyik korábbi küldetés. „India a Holdon van!” – örvendezett Sreedhara Somanath, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) elnöke.

Forrás és kép: sg.hu

Sikeresen földet ért a Hold déli sarkvidékén egy automata indiai leszállóegység, így a feltörekvő űrhatalom a negyedik nemzet, amelynek sikerült puha landolást végrehajtania a Hold felszínén. Az indiai Chandrayaan 3 küldetés Vikram leszállóegysége az indiai űrügynökség által közvetített végső ereszkedést követően magyar idő szerint ma délután 14:33 perckor landolt. A sikeres leszállás megerősítése India-szerte ünneplést váltott ki, a bangalore-i küldetésirányító központon belül és kívül egyaránt. A Chandrayaan 3 47 év után az első sikeres holdraszállás Kínát nem beleértve, mely ország 2013 óta három szondát helyezett a Hold felszínére, köztük egyet a Hold túlsó oldalára.

India űrügynökség július 14-én indította el a Chandrayaan-3 űrszondát a „Launch Vehicle Mark-III” hordozórakétával. A start a dél-indiai Sríharikota szigetén található Satish Dhawan Űrközpontból történt. A több mint 2 méter magas egy hajtóműves Vikram Föld körüli pályáról vette a Hold felé az irányt. Augusztus 5-én holdkörüli pályára állt, majd a Chandrayaan 3 leszállóegység levált róla és elindult a végső megközelítésre. A leszállóegység körülbelül 20 perccel a földet (holdat) érés előtt megkezdte az ereszkedést a felszínre. Kezdetben vízszintes irányban csökkentette a sebességét, majd átfordult, hogy függőlegesen közelítse meg a leszállási zónát.

A Vikram 800 méter és 150 méter magasságban megállt, hogy a fedélzeti kamerák sziklákat vagy veszélyforrásokat keressenek. Ezután az autonóm navigációs rendszer utasította a leszállóegységet, hogy folytassa az ereszkedést, és az űreszköz négy leszálló lábával a talajra telepedett. Az indiai űrügynökség néhány órával később tette közzé az első fotót a leszállóhelyről, amelyen a jármű egyenesen áll a Hold felszínén. „A teljes küldetés műveletei a starttól a leszállásig hibátlanul, az ütemterv szerint zajlottak” – mondta P. Veeramuthuvel, az ISRO Chandrayaan 3 küldetés projektigazgatója.

A Chandrayaan 3 Holdra érkezése visszatérést jelent India számára, miután az ország első ilyen kísérlete 2019-ben kudarcot vallott. A Chandrayaan 2 nevű küldetés egy sor probléma után lezuhant. A fékezőrakéták vártnál nagyobb tolóereje letérítette a leszállóegységet a pályájáról, és a fedélzeti szoftver nem tudta kompenzálni a hibát. A malőr után India kormánya azonnal megkezdte a Chandrayaan 3 nevű, nagyjából 90 millió dolláros költségvetésű utódmisszió tervezését. India 2019-es leszállási kudarca mellett izraeli, japán és orosz csapatok is kudarcot vallottak a közelmúltban tett kísérleteik során, amelyek során automata űrhajókkal próbálták épségben elérni a Hold felszínét.

„Ma elértük, amit 2019-ben el akartunk érni” – mondta Muthusamy Sankaran, az ISRO műholdközpontjának igazgatója a szerdai leszállás után. „Körülbelül négy évet késett, de megcsináltuk”. Narendra Modi indiai miniszterelnök videókapcsolaton keresztül nézte a leszállást Dél-Afrikából, ahol a BRICS-országok – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – csúcstalálkozóján vesz részt. Azt mondta India sikeres holdraszállását „mindenütt üdvözölték”. A leszállás hivatalos közvetítését az ISRO YouTube-csatornáján mintegy 8 millióan nézték meg. „India sikeres Hold-missziója nem csak egyedül Indiáé” – mondta Modi. „Ez a siker az egész emberiségé, és a jövőben más országok Hold-küldetéseit is segíteni fogja. Biztos vagyok benne, hogy a világ minden országa – beleértve a globális dél országait is – képes ilyen bravúrokat elérni”.”

Brazília, India, Kína és Dél-Afrika vezetői személyesen vesznek részt a BRICS-csúcson Johannesburgban. Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont Moszkvából, távolról szólt az egybegyűltekhez. Putyin Oroszországon kívüli utazása korlátozott, mivel ellene a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa van érvényben az ukrajnai háborús bűnökkel kapcsolatban. Putyin így megmenekül attól az esetlegesen kellemetlen lehetőségtől, hogy személyesen gratuláljon Modinak a Chandrayaan 3 landolásához. A Chandrayaan 3 leszállására négy nappal azután került sor, hogy az orosz Luna 25 űrhajó megsemmisült, amikor egy elhibázott hajtómű-begyújtást követően a Hold felszínére zuhant. A Luna 25 volt az első orosz küldetés, amely az 1976-os Luna 24 szovjet küldetés óta megpróbált leszállni a Holdra. A Chandrayaan 3 sikere, valamint India egyéb űrbéli eredményei azt jelzik, hogy talán itt az ideje újragondolni Oroszországnak a világ űrhatalmainak sorában elfoglalt helyét.

India mélyűri programja már korábban is ért el sikereket a nemzetközi színtéren. Az ország első Hold-missziója, a Chandrayaan 1 nevű, indiai építésű, Föld körül keringő platform 2009-ben a NASA tudományos műszerével a Hold déli pólusánál lévő kráterekben vízjégre utaló nyomokat talált. A felfedezés hozzájárult a holdkutatás iránti érdeklődés új hullámának elindításához, mivel a vízjeget a jövőben ki lehetne aknázni, hogy hajtóanyagot, levegőt és ivóvizet biztosítsanak az űrhajósok számára. (A Chandrayaan szanszkritul holdjárót jelent.)

India 2014-ben Mars körüli pályára állított egy űrszondát, amire a Szovjetunió bukása óta nem volt példa. Az indiai rakéták ma már több kereskedelmi műholdat indítanak, mint az orosz hordozórakéták, különösen azután, hogy a legtöbb nemzetközi műholdüzemeltető az ukrajnai inváziót követően felhagyott az üzletkötéssel Oroszországgal. Oroszország persze még mindig büszkélkedhet emberes űrrepülési programjával, amely rendszeresen küld kozmonautákat a Nemzetközi Űrállomásra. Oroszország azonban nem partner a NASA Artemis programjában, amelynek célja, hogy még ebben az évtizedben embereket küldjön a Holdra. India nemrégiben írta alá az Artemis-megállapodásokat, az Egyesült Államok által vezetett űrkutatás szándéknyilatkozatát, de az Artemis-küldetésekhez való esetleges indiai hozzájárulás részleteiről még nem született döntés.

A NASA emellett a houstoni Johnson Űrközpontban indiai űrhajósok továbbképzését tervezi, akiket jövőre a Nemzetközi Űrállomásra küld. Az ISRO és a NASA szorosan együttműködik egy alacsony Föld körüli pályára állított megfigyelőállomás 2024-ben történő indításában, amely 12 nap alatt feltérképezi az egész bolygót, és egységes adatokat szolgáltat a Föld ökoszisztémáiban, a jégtömegben, a növényzet biomasszájában, a tengerszintben, valamint a természeti katasztrófákban és veszélyekben bekövetkező változások elemzéséhez.

India eközben fejleszti a Gaganyaan nevű, emberes legénységi kapszuláját, amely 2025-ben űrhajósokkal együtt alacsony Föld körüli pályára repülhet. „Most azt fogjuk vizsgálni, hogy embert juttatunk-e az űrbe, űrhajót juttatunk-e a Vénusz köré vagy leszállunk-e űrhajóval a Marsra” – mondta Sankaran, aki az ISRO egyik legfontosabb űrközpontját vezeti. „Mindezek a tevékenységek már néhány éve folynak, és ez a mai siker arra ösztönöz minket, hogy még erőteljesebben folytassuk ezeket az erőfeszítéseket, hogy hazánkat újra és újra büszkévé tegyük.”

Az indiai Vikram leszállóegység jelenleg a Hold közeli oldalán, a déli szélesség 69. fokán működik, közelebb a Hold déli pólusához, mint bármely korábbi küldetés. A NASA összes Apollo-missziója, amelyben űrhajósok is részt vettek, a Hold egyenlítőjéhez közelebbi helyeket kutatott, akárcsak a kínai robot leszállóegységek. A Vikram leszállóegység azonban nem szállt le eléggé délre ahhoz, hogy feltárja az állandóan árnyékban lévő krátereket, ahol hatalmas vízjég-lelőhelyek lehetnek.

Valamikor holnap a Chandrayaan 3 Vikram leszállóegység egy rámpát fog kitolni, hogy egy Pragyan nevű kis rovert telepítsen. A napenergiával működő mobil robot „a Hold felszínének helyszíni kémiai elemzését fogja elvégezni” – közölte az indiai űrügynökség. A leszállóegységet úgy tervezték, hogy körülbelül 12 napig, a leszállóhelyen fennmaradó nappali fénymennyiségig működjön. Amint a nap lenyugszik, az űreszköz energiaforrása megszűnik, és a hőmérséklet a leszállóegység elektronikája számára végzetes szintre csökken. A Vikram tudományos műszerei közé tartozik egy termofizikai műszer a leszállóhely hővezető képességének és hőmérsékletének mérésére, egy szeizmikus érzékelő, valamint egy Langmuir-szonda a plazmasűrűség mérésére. A NASA a Vikram leszállóegységet egy passzív lézer-visszaverő rendszerrel is ellátta a jövőbeli holdi távolságmérésekhez.

Bár a Chandrayaan-2 leszállóegysége leszállás közben lezuhant, orbitere még mindig pályán van, és folytatja a Hold tanulmányozását. A Chandrayaan-2 orbiter fontos szerepet játszott a Chandrayaan-3 leszállóegység leszállóhelyének meghatározásában, és továbbra is segíteni fog a jelek Földre küldésében, hogy a leszállóegységgel kommunikálni tudjon. Bill Nelson, a NASA adminisztrátora gratulált Indiának a mai eredményhez. „Gratulálok az ISRO-nak a Chandrayaan 3 sikeres holdi déli sarki leszállásához!” – posztolta Nelson az X-en (Twitteren). „És gratulálok Indiának, hogy a 4. országként sikeresen leszállt egy űrhajóval a Holdra. Örülünk, hogy partnerek lehettünk ebben a küldetésben!”

Az elmúlt néhány évben India nagy érdeklődést mutatott az űrkutatás iránt. Több mint 100 űrtechnológiai startup segítségével a dél-ázsiai ország jelentős előrelépést ért el olyan megoldások kifejlesztésében, mint a hordozórakéták, a műholdak és a hiperspektrális földi képalkotás. Újdelhi nemrégiben új űrpolitikát fogadott el a magánszereplők és a kormányzati szervek közötti együttműködés megkönnyítése érdekében.