Bizonyára mindenki megcsodálhatta már a mazsoretteket egy esemény alkalmával, kedvességükkel, ügyességükkel elkápráztatják az embert. Viszont arra nem is gondolunk, hogy mennyi munkát kíván meg az tőlük, amíg egy ilyen produkciót láthat a nagyérdemű. Galambos Adrienn mazsorettel erről is beszélgetett a Szeged a Mindenem hírportál.

Mióta életed része ez a tevékenység?
2006-ban indult a mazsorett csoportunk, Hód-Kristály Mazsorett néven, amit édesanyám az egyik csoporttársával kezdett meg. Hatévesen csöppentem bele ebbe a világba, akkor még a tradicionális mazsorettet végeztük. Közösen jártunk a hódmezővásárhelyi fúvószenekarral találkozókra, fesztiválokra. 2018-ban kerültem az egyetemre, és abban az évben csatlakoztam az egyetemi pompom csapathoz is. Ugyanebben az évben jött egy sugallat, hogy térjünk át a vásárhelyi csoportunkkal a mazsorett sport világába, és elkezdtünk versenyekre járni, valamint beléptünk a Magyar Majorette Szervezetek Szövetségébe, amellyel azóta is szoros és jó kapcsolatban vagyunk. A segítségükkel rengeteget fejlődhetünk. A nevünk Crystal Dance Club lett, a kezdő csoportot egy tábor alkalmával szerveztem meg. Főként óvodásokból és kisiskolásokból állt a csapatunk akkor. Hatalmas büszkeség számomra, hogy ebből négy lány arany minősítéssel végzett az idei országos bajnokságon. 2022-ben szereztem tánc instruktori képesítést. Követelmény volt, hogy minden táncstílusban tudjunk táncolni is. Újult erővel vágtunk bele a munkába most szeptemberben.
Mindig ámulva csodálhatjuk meg a mazsorettek műsorszámát. Mennyit készültök, még összeáll egy ilyen koreográfia?
Nem is gondolná az ember, hogy mekkora munka, hisz kívülről a csillogó ruhát és a lazaságot, a pontosságot lehet látni. A koreográfiát már sokszor megjegyezni sem egyszerű, viszont még nehezebb csapatban dolgozni. Nagyon oda kell figyelni a másikra, ezért szoros kapcsolatot is ápolunk egymással. Nálunk is bejöttek az emelések, különböző nehezebb elemekkel, így még jobban össze kell hangolódni. A flyerek (akik a levegőben vannak) az emelőkre bízzák magukat, ezeket sokszor nagyon nehéz összehangolni. Az izomzat és a ruganyosság is elengedhetetlen ehhez a sportághoz.
Ahhoz, hogy valaki helyt tudjon állni a munkátokban, milyen felkészülés szükséges?
Heti 1-2 edzést szoktunk tartani csoportonként, és azok másfél órásak, ez kortól és szinttől függ. Sajnos időben nem tudunk többször találkozni, hisz a nagyobbak a tanulmányaik végett az ország több pontján vannak. A junior korosztállyal pedig nagyon nehéz helyet találnunk. Nem is gondolná az ember, hogy egy mazsorettnek mekkora tér kell. Viszonyításképpen: a versenypályáink 12×12 méteresek, és a belmagasság is elengedhetetlen, hisz az eszközöket dobálni is kell. Szoktunk szabadtéren is gyakorolni, viszont ott a szél nagyon megnehezíti a munkánkat.
Nem is egy versenyed volt már, ahol díjakat is értél el.
Jelenleg is aktív versenyző vagyok. 2018-ban egy szóló formációval kezdtem meg a versenyzést, ahol harmadik helyezést értem el. Egy évvel később második lettem egy zentai versenyen, illetve az SZTE- SZRSC PomPom Girls csapattal az országos bajnokságon tavaly második helyezést értünk el. Azáltal sikerült kvalifikálni magunkat a zadari Európa-bajnokságra.
Nem sokaknak adatik meg látni, ezért kíváncsi lennék arra, hogyan zajlik egy ilyen verseny?
Nekem egy verseny már onnan indul, hogy elindulunk a helyszínre. Elég korai időpontokban megyünk, mondjuk ez attól is függ, hogy hol rendezik meg a versenyt. Már a kocsiban elkezdünk készülődni, hogy minden a helyén legyen. A megnyitó általában 9-kor szokott lenni, ahol az összes csapat versenyzői teljes díszben sorakoznak fel. Ez egy nagyon megható pillanat, volt már olyan, hogy sikerült is megkönnyeznem. Ilyenkor tudatosul az emberben, hogy mennyi munkánk van abban, hogy ott tudjunk állni. A megnyitó után megkezdődik a verseny, ami akár estig is eltarthat. Egy nap kettőszáz produkció is lemegy, ahol a szólóformációk másfél percesek, viszont a csoportosak 2-3 percre is tehetőek. Egy-egy kategóriában pedig 15-20 versenyző indul. Van egy szabálykönyvünk is, ott le vannak fektetve a kötelező elemek, illetve azt is meghatározzák, hogy egy-egy produkcióhoz milyen kosztüm illik. Mindenki egyénileg választ zenét, és a koreográfiát az edző találja ki.
Erre születni kell?
Szerintem igen. Ehhez hihetetlen kitartás kell, hisz nem kedv kérdése az, hogy megyek-e az edzésre vagy sem. Ha egyszer elhatároztam azt, hogy ez szeretnék lenni, és szeretnék a dobogón is ott állni, mindent meg kell, hogy tegyek ezért. De ez minden más sportra is igaz.