Októberben több mint 2 százalékkal drágultak a lakásárak az egy hónappal korábbihoz képest. Miközben szeptemberben jóval lassabb, 0,9 százalékos volt a havi szintű országos áremelkedés. Éves szinten a szeptemberi közel 7 százalékról majdnem 10 százalékra gyorsult az áremelkedés ütem – tudtuk meg Balogh Lászlótól az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjétől.

Fotó:Pixabay
Szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében azt írta, a Debrecent és Szegedet is magában foglaló Észak-Alföldi és Dél-Alföldi régió több mint 11 százalékos éves áremelkedéssel zárta a múlt hónapot, ami az országos és a budapesti lakásdrágulást is meghaladja.
A fővárosban szintet lépett az eladó lakások és házak átlagos négyzetméterára, ez ugyanis megközelíti 1,1 millió forintot, az éves áremelkedés üteme pedig közel 11 százalékos volt Budapesten.

A friss adatok alapján a fővárosi lakáspiac lendületben van, közben az budapesti agglomerációban havi szinten 0,1 százalékkal csökkentek az árak, az éves mutató pedig 5,8 százalékra lassult az egy hónappal korábbi 6 százalékról” – ismertette a részletes eredményeket.

Az országon belül különbségeket kommentálva közölte azt is, hogy az éves drágulás az Észak-Alföldi és Dél-Alföldi régióban is meghaladta a 11 százalékot, ami az országos és a fővárosi átlagnál is tempósabb emelkedést jelent. Ez pedig elsősorban a debreceni és szegedi lakóingatlanok iránti kereslet növekedésével magyarázható.

Veszélyes vizeken járnak a budapesti lakásárak
Az elmúlt időszakban látott áremelkedés eredményeként november elején a Budapesten eladó lakások átlagos négyzetméterára új szint közelébe érkezett, majdnem eléri az 1,1 millió forintot. Összesen tizenegy kerület – köztük az I., a II., III., az V., a VI., VII., XI. és a XIII. – már ennél magasabb átlagárnál jár. „A budapesti drágulás azért is figyelemre méltó, mert egy évvel ezelőtt a fővárosi lakások átlagos négyzetméterára még 1 millió forint alatt járt. A lakásukat eladni kívánó tulajdonosok látszólag már beárazták a következő évben várható befektetői rohamot, ami azért veszélyes, mert a magasabb fizetőképességű kereslet nagy része csak 2025-ben érkezik meg a lakáspiacra. Ha a gyors piacra lépésben és költözésben gondolkodó tulajdonosok nem tudják időben eladni a lakásukat, akkor két szék között a pad alá eshetnek. Jövőre ugyanis magasabb áron értékesíthetik az ingatlanukat, de nekik is többet kell fizetniük a következő otthonukért.” – emelte ki Balogh László. Azt is elmondta, hogy a budapesti új építésű lakások és házak esetében az átlagos négyzetméterár meghaladja az 1,35 millió forintot, míg a használtakért 1,08 millió forintot kell fizetni.

Néhány nagyváros ára már magasabb egyes budapesti kerületekénél is
A vármegyeszékhelyek lakáspiacát nézve pedig az látszik, hogy már tíz nagyvárosban haladja meg az átlagos négyzetméterár a 600 ezer forintot. Debrecen van az élen négyzetméterenként 853 ezer forinttal. A második helyen lényegében holtversenyben áll Győr, Veszprém, Székesfehérvár és Szeged 790–804 ezer forintos átlagos árral. Ezeknek a városoknak az átlaga meghaladja bizonyos budapesti kerületekét is. Pécsen ehhez képest még alacsonyabbak az árak 689 ezer forintos szinttel, míg Egerre, Szombathelyre és Kecskemétre a 650 ezer körüli négyzetméterár a jellemző.

További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook illetve Instagram oldalunkon.