Önkéntes kezdeményezést indítottak az MCC szegedi képzési központ Egyetemi Programjának SZTE-s hallgatói, akik az aktív segítségnyújtás mellett gyűjtést is szerveztek a kórházban maradó csecsemőknek, és az ajándékokat közösen adták át az SZTE SZAKK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika képviselőinek. A diákprojekt keretében arra törekszenek, hogy a születés után kórházban hagyott babák is megkapják azt a szeretetet és gondoskodást, amelyre minden kisbabának szüksége lenne. A résztvevők a Szegedi Tudományegyetem által indított kurzuson tanulták meg, hogyan lehetnek jelen a leghatékonyabban a csecsemők segítésében – közölte a felsőotatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.

Fotó: Sahin-Tóth István
Az Örökké Haza Projekt munkájának részeként a Szegedi Tudományegyetem és az MCC olyan közös, szabadon választható kurzust indított, amelyben a 16 résztvevő alapos szakmai felkészülést követően önkéntesként vehet részt a születés után kórházban hagyott csecsemők gondozásában, ringatásában. A többszörös túljelentkezéssel induló felkészülést kiváló szakemberek segítették, a kurzusra bekerülő hallgatók sikeresen levizsgáztak.
A szabadon választható kurzus ötlete Prof. Dr. Várbíró Szabolcstól, az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika vezetőjétől származik, aki a kezdetektől nyitottan és támogatóan állt a kezdeményezéshez.
– Ez a kezdeményezés azért zseniális, mert mindenkinek jó. A babák szeretetet kapnak. A pszichés, szellemi motoros képességeik kifejlődéséhez ez elengedhetetlen. De ők maguk is szeretetgenerátorok, aki a kezébe vesz egy újszülöttet, abban növekszik a szeretet. A hallgatók lelkesedése ragadós, a kollégákat is feltölti pozitív érzésekkel, energiákkal. A kurzus elvégzése nemcsak az önkéntes munkában hasznos, hanem a későbbiekben, a családi élet során is sokat profitálhatnak belőle, akik elvégzik – tudatta Dr. Várbíró Szabolcs
.Az egyetemi keretek lehetőséget adnak arra, hogy bármely kar hallgatói bekapcsolódhassanak az önkéntes munkába. A kurzushoz oktatóként csatlakozott Prof. Dr. Orvos Hajnalka egyetemi tanár, Horváthné Mészáros Erzsébet kisgyermeknevelési szaktanácsadó, Králik Adél pszichológus és Dr. Asztalos Kata neveléstudományi kutató, a tantárgy felelőse és az MCC szegedi képzési központjának vezetője.
– Eleve példaértékű, hogy a hallgatókban merült fel az ötlet, ez szerintem nagyon fontos és követendő. Mostanra rutinosan mozognak az osztályon az önkéntesek, megetetik, tisztába teszik, ringatják a kicsiket. A résztvevők az orvosi vizsgálatokon is átestek, ugyanúgy, ahogyan a nővérek és az orvosok. Tulajdonképpen nagy segítséget is jelentenek számunkra és szinte már tiszteletbeli kollégáinknak fogadtuk őket – mondta el Prof. Dr. Orvos Hajnalka egyetemi tanár.
Kiss Teodóra negyedéves joghallgató és Égi Blanka harmadéves gyógypedagógia szakos hallgató 2023-ban nyert első díjat örökbefogadást segítő ötletükkel az MCC és a Design Terminál közös, Ötlet Inkubátor versenyén. A projekt keretében nem csupán az örökbefogadás körüli jogi folyamatok megismerését és hatékonyabbá tételét tűzték ki célul, hanem azt is, hogy közvetlenül segíthessenek, ingergazdag, szeretetteljes környezetet biztosítsanak a kórházban hagyott csecsemőknek egy szakmailag felkészült önkéntes csapat segítségével és karitatív programokon keresztül.
– Mindannyiunk életére komoly hatása van a programnak. Egyrészt igazi csapattá kovácsolódtunk, közös programjaink vannak a csecsemők gondozásán túl is. Én magam pedig a program során átélt tapasztalatoknak is köszönhetően úgy gondolom, hogy a gyermekvédelemben szeretnék elhelyezkedni, illetve a jelenlegi kutatási témám és a szakdolgozatom témája is a kórházban hagyott csecsemők, a nevelőszülők és az örökbefogadás – világított rá az Örökké Haza projektre az önkéntesek szemszögéből Kiss Teodóra, a Szegedi Tudományegyetem negyedéves joghallgatója.
– Szép feladatunk, hogy a tehetséggondozás, a kurzusok, a tanulmányutak mellett a diákjainknak átadjuk a társadalmi felelősségvállalás fontosságának szemléletét is. Az MCC diákprojektjeinek célja, hogy az alapítvány egyetemi hallgatói ne csupán a tanulmányaikban legyenek kiemelkedőek, hanem merjenek olyan saját ötleteket megvalósítani, amelyek egymást inspiráló közösségre épülnek. A diákprojektek egy része nem ér véget az MCC-s és egyetemi tanulmányok befejezésével. Erre számos szép példát láthattunk az elmúlt években. Így indult útjára 10 évvel ezelőtt az Amigos a Gyermekekért Alapítvány, amelynek önkéntesei a nyelvtanulás játékos eszközeivel segítik a tartósan kórházi ápolásra szoruló gyermekek fejlesztését. De megemlíthetjük még a Kárpátaljai Középiskolai Mentorprogramot, az Ars Boni szakmai közösséget és online jogi portált, vagy a Mindset pszichológiai szaklapot és tanácsadó központot – sorolta a sikeres MCC-s ötletekből kifejlődött programokat Dr. Asztalos Kata, az SZTE alumnája, az MCC szegedi képzési központjának vezetője.
Az Örökké Haza Projekt célja, hogy az önkéntesekből olyan közösséget formáljon, amely segíteni tud a magára hagyott csecsemők helyzetén, akár az egész országban. A szegedi jógyakorlatot követően a szervezők abban bíznak, hogy az ország több pontján is csatlakoznak majd motivált fiatalok és a felkészülésüket támogató szakemberek a kezdeményezéshez. Szegedet követően elsőként a Bajai Szent Rókus Kórházban kezdték meg munkájukat az Örökké Haza önkéntesei.
SZTE
További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook illetve Instagram oldalunkon.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Üzenetet küldhet Facebook oldalunk Messengerén, vagy e-mailben: szegedamindenemszerkesztoseg@gmail.com