Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője úgy véli, hogy a kormány szándékosan gyengíti a magyar fizetőeszközt az euróval szemben, ezzel ösztönözve az exportot és a versenyképességet, viszont ennek van egy árnyoldala is, nevezetesen az, hogy a lakosság csak azt látja ebből, egyre kevesebbet ér a pénze, és minden egyre drágább számára. Elárulta azt is, hogy 400 forint alatti euróról az idén már ne is álmodjunk.

Fotó: Pixabay

Az ATVStart című műsorának vendége Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője volt, aki arról beszélt a műsorban, hogy több mint egy hónapja már, hogy a forint átlépte a 400-as lélektani határértéket az euró árfolyamával szemben, viszont nagyon úgy tűnik, egyhamar nem is fog visszatérni az alá. A mélypontot az amerikai elnökválasztás után 412 forintos szintnél érte el a nemzeti valuta, és bár azóta visszaerősödött 406 forint körüli értékre, de sokkal jobb eredményben a szakértők nem reménykednek 2024 végéig

Török elmondta, hogy Donald Trump győzelmének hírére a dollár olyan erősödést mutatott, amit világszerte megéreztek a valuták – bár többen arról beszéltek, hogy ha Harris nyert volna, akkor sem lett volna ez másképp –, azonban ez önmagában nem magyarázat a gyenge forintra. 

A probléma az, hogy a forint egyirányú utcában van. Ha megnézzük a hosszú távú árfolyamgörbét, látszik, egy évvel ezelőtt 380-nál járt az árfolyam az euróval szemben, azóta tehát 8 százalékot gyengült. De jegyezték az eurót bőven 300 forint alatt is, még a 2010-es évek első felében, a tendencia tehát egyértelmű: egyirányú utcában haladunk, és úgy tűnik, hogy erről nincs letérés – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy ennek hátterében a magyar gazdaság gyengesége és a régiós országokhoz képet jóval kockázatosabb besorolása állhat.

További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook  illetve Instagram oldalunkon