Az előrejelzések változó halmazállapotú csapadékra figyelmeztetnek! A fagypont közeli hőmérséklet, a napokon át jelenlévő nedvesség, amely hol csapadék (tehát eső, ónos eső, és hó) formájában, hol köd, illetve az ebből adódó lecsapódó pára alakjában kerül az útra,  kiemelt kockázati tényezők a közlekedésben – hívta fel a figyelmet Vad Róbert, a Csongrád – Csanád Vármegyei Balesetmegelőzési Bizottság kiemelt főelőadója, titkára.

Elmondta, ebben az évszakban a balesetek jellemző oka, hogy a járművezetők nem az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezetnek. Ha nem élesben akarunk gyakorolni, hogy hogyan reagálunk, ha épp megtörténik a baj, célszerű odafigyelni az ilyenkor nagyon nem közhelyes tanácsokra.

Arra is kitért, hogy csúszós úton a járművezetőknek számolnia kell azzal, hogy mind a megállás, mind a
kanyarodás komoly koncentrációt igényel, de még az egyenes haladás is fokozott óvatosságot követel. Nagyobb követési távolságot tartva lassabban kell vezetni, így rossz manőverezés esetén a hibák könnyebben korrigálhatóak. Hiába halad a sofőr a számára megszokott útvonalon, hiába nem hajt gyorsan, az a kanyarsebesség, amely száraz úton nem jelent kihívást, ilyen útviszonyok mellet túl sok lehet.

Hozzátette, előfordulhat hogy a mérsékelt sebesség mellett is megcsúszik a jármű, ilyenkor kerülni kell a hirtelen fékezést vagy a pánikszerű, durva kormánymozdulatokat. Gázelvétellel, motorfékkel, óvatos kormányzással, újbóli enyhe gázadással, visszanyerhető a gépjármű feletti uralom.