Szabó Bálint önkormányzati képviselő minden évben végigjárja választókörzetét, hogy meghallgassa, az ott élők mi szeretnének változtatni, illetve visszaigazolást is kér munkájára a választóktól. Ezen nem is szeretne változtatni, hisz ez év januárjában már ismét megtette ezt. Felsővárosról beszélgetett a képviselővel a Szeged a Mindenem hírportál.

Felsővároson nagyon sok fejlesztés történt az utóbbi időben. Mégis arra lennék kíváncsi, hogy önkormányzati képviselőként milyen tervei vannak még?

Köztudott rólam Szegeden, hogy Felsővároson éltem egészen addig, amíg ebben 2022 őszén egyesek méltatlan módon meg nem akadályoztak. Azzal, hogy itt laktam a Felső Tisza-parton, nagyon sokan ismertek személyesen, ezért arányaiban és számszakilag is a legtöbb szavazatot saját városrészemben, Felsővároson kaptam. Annak ellenére, hogy végül a momentumos Urbán Tamás lett az egyéni körzet nyertese, mégiscsak az a helyzet, hogy a felsővárosiak kiugróan magas támogatása nélkül nem lennék ma Szegeden önkormányzati képviselő. Ez a megtisztelő és megelőlegezett bizalom kiemelt felelősséget és kötelezettséget ró rám ennek a körzetnek a vonatkozásában. 

Felsővároson 2019-ben azt vállaltam a kampányban, hogy ott fogok állni az akkor már elkezdődött állami nagyberuházások mellett, és kiemelten figyelek a minőségi munkavégzésre. Akkor már tudott volt, hogy az uszodaépítés mellett a Pick Aréna és a rakpart felújítása is ebben a ciklusban fog megvalósulni. Sikerült aztán elérni, hogy amikor ezek az építkezések mentek, a városrész élhető maradt, és hozzájuk kapcsolódóan még kisebb fejlesztéseket is lehessen eszközölni.

Ha visszatekintünk a mögöttünk álló ciklusra, azt tudjuk mondani, hogy hatalmas eredmény a Pick Aréna megépülése. Ehhez kapcsolódón a Sárga üdülőteleptől egészen az Etelka sorig az árvízvédelmi töltés is megújult. Sikerült elbontani azt az elég csúf beton támfalat, ami ott éktelenkedett. A helyére nem került semmi, mobilgát csak árvíz-veszély esetén szükséges, ezzel gyakorlatilag egybenyitottuk a Tisza-partot és Felsővárost.  Továbbra is azt hajtom, hogy az Etelka sortól egészen a Bertalan-hídig terjedő szakaszon is ugyanígy kerüljön lebontásra ez az elvavult, balesetveszélyes védmű, hasonlóan az elkészült első ütemhez. 

Azt se felejtsük el, hogy az amúgy sem kis forgalmú Felső Tisza-part zaját felerősíti ez a betonfal, sok lakó nyugalmát megzavarva, hiszen most az ottani lakók sokkal nagyobb mennyiségben kapják ezt a zajt. Amennyiben önkormányzati képviselőként lesz beleszólásom, akkor az lesz a célom, hogy ezt megcsináljuk.

Ehhez kapcsolódó kihívás, hogy mára olyan jelentős a forgalom Tápé, Petőfi-telep és a Belváros között, hogy az Etelka sorról lehetetlen kihajtani a Felső Tisza-partra. Abba a kereszteződésbe egy körforgalmat tervezek, ami egyrészt lassítja, másrészt pedig biztonságosabbá teszi a kereszteződést. 

A teljes körzet nem csupán a Felső Tisza-partot foglalja magában, hanem a Hajós utca-Szilléri sugárút Csillag tér-Kereszttöltés utca-Körtöltés-Etelka sor-Tisza közötti hatalmas területet felöleli a környező utcákkal együtt. Ez önként vállaltan mind hozzám tartozik most is. Itt van a Tiszavirág Uszoda, ami szintén kormányzati támogatásból valósult meg, viszont nagy hátrány, hogy ennek a parkolója valamiért kihasználatlan. Tudják már a szegediek, hogy ez a létesítmény az önkormányzat üzemeltetésébe került. Az állam a mai napig segíti az önkormányzatot a rezsi számlák kifizetésével. Az önkormányzat részéről egy olyan rossz vezetőnk van a Sport és Fürdők Kft. élén Nagy Katalin személyében, aki a létesítményeinket nem megfelelően üzemelteti. Nagyon drágák a belépőjegyek, a bérletek. Azt szerettem volna elérni, hogy akár minden szegedinek, de legalább a felsővárosiaknak legyen egy idősáv, amikor kedvezményesen úszhatnak. Most úgy néz ki, hogy kiszorultak a városban élők, hiszen nem tudják megfizetni sokan a magas költségeket. A parkoló viszont hiába épült meg az uszoda mögött, mivel se kitáblázva, se pedig hirdetve nincsen, gyakorlatilag senki nem használja. Az uszodába érkezők így a Felsővároson élőktől veszik el a parkoló helyeket. 

Az a feladatunk, hogy betereljük az uszodába érkezőket az ott lévő parkolóba, míg a felsővárosiaknak pedig biztosítani kell továbbra is az ingyenes parkolási lehetőséget. Nekem az a javaslatom, hogy a nem Felsővároson élőknek legyen fizetős itt a parkolás; mindjárt volna hely a városrész lakóinak. 

Végezetül arról is kell beszélnünk, ami az egész városra jellemző, hogy áldatlan közállapotok vannak. A Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. minden évben elfelejti összeszedni a leveleket, nem takarítja el a havat. Hiába van egy utca felújítva, de a hozzá kapcsolódó járdák gyakorlatilag járhatatlanok. A zöld felületeinkről meg ne is beszéljünk, hiszen elhanyagoltak, a bokrok és a fák nincsenek kezelve. Az látható, hogy nincs felelős gazdája a körzetnek. Urbán Tamást sajnos csak akkor látjuk, ha egy kampányrendezvényre eljön. Ennyit jelent az, ha valaki nem itt él.

Két konkrét példát szeretnék mondani, ami például nem pénz, hanem odafigyelés kérdése. Felsővároson van általános iskola, óvoda, illetve bölcsőde is. Mindez a Tabán utcában. Négy éve folyamatosan kérem, hogy fessenek fel zebrát a Felső Tisza-pártnál azért, hogy a gyermekeink biztonságosan át tudjanak kelni. Erre sem képesek, pedig csak nyolc fehér csíkot kellene húzni.

A Bertalan híd alatt szeretnék egy parkoló felületet csinálni. Jelenleg ott van egy koszos, galambürülékes terület, ahol nagyjából száz pakolóhely kialakítását meg lehetne oldani. Erre van remény, hogy sikerül megvalósítani, mert ez az állami közútkezelő, és nem az önkormányzat kompetenciája, így a jelenlegi városvezetés ezt nem tudja megakadályozni.

Nagyon büszke vagyok arra, hogy sok mindent sikerült elérni, de sokkal jobban motivál az előttünk álló feladatok sokasága.  A Pille utcában a játszóteret évek óta nem fejlesztették. Örülnék, ha oda is kerülne jó pár új játék. Fontos lenne ezt a területet körbekeríteni, hogy ne legyen a gyerekek számára balesetveszélyes.

Amitől még nagyon sokan félnek az itt élők, hogy a Tápai, a Kereszttöltés utca és az Etelka sor kereszteződésénél a Becsei utca mellett a Golden Presszó mögött egy újabb lakóparkot akarnak építeni. Azt gondolom, hogy nem kell a városba mindenhova ilyen beruházás, így is túlzsúfolt a város. Sokkal fontosabb lenne egy nagy közparkot csinálni, ahova ki tudnak menni a környék lakói.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy a helyi lakosokkal társadalmi munkában, több éven keresztül kitakarítottuk a Felső Tisza-parton az árvízvédelmi területet. Mára már nem a hajléktalanok és a kóbor kutyák által belakott terület, hanem egy kulturált, átlátható és tiszta hely lett. 

Civil kezdeményezéseknek a két eklatáns példája, amit Ótott Ferenc csinál a Tisza-parton. Hozzá tartozik a szabadtéri színház, emellett folyamatosan jótékonysági rendezvényeket és más fontos programokat szervez. Ugyanúgy Sebők Ferenc a Golden Presszónál a panelben élőknek a közösségi életéhez tesz nagyon sokat. Fontosak ezek a helyi kezdeményezések, támogatni kell városi szinten is őket önkormányzati forrásokkal.