A Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola felvette az SZTE jogelődjét 1581-ben, Kolozsváron megalapító Báthory István erdélyi fejedelem, lengyel király és litván nagyfejedelem nevét – jelentették be a 2024. szeptember 2-i tanévnyitón.

„A legsikeresebb magyar államférfiak egyike”, somlyói Báthory István 1533 és 1586 között élt. Erdélyi fejedelmi, illetve lengyel királyi udvarába a kereskedőkön kívül művészeket, orvosokat és írástudókat hívott. A más országok modelljeit is tanulmányozó reneszánsz uralkodó nevéhez két egyetem alapítása kötődik, ezek egyike a Szegedi Tudományegyetem jogelődje, a kolozsvári intézmény. Báthory történelmi jelentőségű munkásságának hatása a mai napig érezhető Európa-szerte és természetesen hazánkban, illetve Szegeden is. Báthory István 1581. május 12-én írta alá a Kolozsvári Jezsuita Akadémia alapítólevelét annak tudatában, hogy a római katolikus hitet úgy lehet fenntartani és megerősíteni, ha a szinte teljesen protestáns Erdélyben egyetemet hoz létre. Báthory sok pénzt költött új könyvek vásárlására is. Felfogása szerint ő Isten akaratából és kegyelméből lett uralkodó, akinek az a küldetése, hogy országai és hazája érdekeit szolgálja szüntelenül és pihenés nélkül, akár az élete árán is.

A művelődés, az oktatás iránti elkötelezettsége, emberi nagysága, és a Szegedi Tudományegyetem elődjének megalapítása miatt viseli az ő nevét 2024 szeptemberétől az egyetem nagyhírű gyakorló iskolája.

SZTE

További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket  Facebook  illetve Instagram oldalunkon.