A fotonikai kutatások tudományos hátterével ismerkedhetnek meg a fizika iránt érdeklődő középiskolások a szegedi ELI ALPS lézeres kutatóintézet táborában.

A kutatóközpont június 23-tól 27-ig ötnapos nyári tábort hirdet fizikát szerető 9-12. évfolyamos középiskolások számára.
A nyári tábor idei programjában optikával, fotonikával, lézerekkel kapcsolatos témák könnyed, de tartalmas feldolgozása szerepel, a korosztály ismeretszintjéhez igazított tartalommal, vakációs hangulatban. Beszélgetésekkel, előadásokkal, laborlátogatásokkal, csoportos feladatokkal, vetélkedőkkel és szabadidős programmal várják az érdeklődőket. A foglalkozásokat az ELI ALPS kutatói tartják.
A tábor zárásaként lehetőség nyílik egy teszt megírására, amelyet a legalább 80 százalékos eredménnyel teljesítők a Szegedi Tudományegyetem fizika, fizikatanári, biomérnöki, környezetmérnöki, vegyészmérnöki és fizikus mérnöki szakján 25 felvételi pontot kapnak. Ez a pontszám akkor is felhasználható, ha a tanuló nem idén felvételizik.
A helyek száma korlátozott, a táborba negyven diák jelentkezését a regisztráció sorrendjében fogadják el. Azok, akiknek anyagi helyzete nem tenné lehetővé, hogy részt vegyenek a táborban – korlátozott számban – kérhetik a Belügyminisztérium támogatását, amellyel a táborozás ingyenessé válik.
Az ELI ALPS elsődleges küldetése, hogy ultrarövid impulzusokat szolgáltató fényforrások széles skáláját tegye hozzáférhetővé a nemzetközi tudományos közösség különböző felhasználói csoportjai számára. A létesítmény küldetésének másik fő eleme a nagy csúcsintenzitású és nagy átlagteljesítményű lézerek tudományos és technológiai fejlesztésének elősegítése.
A kutatóközpont kivitelezési munkálatai 2014 tavaszán kezdődtek. A kutatóközpont épületegyüttesének teljes szintterülete mintegy 24,5 ezer négyzetméter. Az első lézerek telepítése 2017-ben történt . A projekt során beszerzett különféle hullámhosszú, impulzusú és intenzitású lézerek, másodlagos források és kísérleti állomások tervezését, kivitelezését és beüzemelését az ELI ALPS munkatársai végezték hazai és külföldi partnerekkel együttműködve. A központ kialakítása és a kutatási berendezések tervezése, kivitelezése és beüzemelése – az előkészítést is beleértve – mintegy 81 milliárd forintból valósult meg.
További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook illetve Instagram oldalunkon.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Üzenetet küldhet Facebook oldalunk Messengerén, vagy e-mailben: szegedamindenemszerkesztoseg@gmail.com