Új határon átnyúló fejlesztési projektet indított el a Magyar Vöröskereszt Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezete és a Vajdasági Vöröskereszt. A CARE CONNECT program célja, hogy a határ mindkét oldalán fejlessze a reagálási képességet katasztrófahelyzetekben, hiszen döntő fontosságú, hogy ha baj van, a lehető leggyorsabban érkezzen a segítség. Az európai uniós pályázati támogatással megvalósuló program keretén belül új applikációt fejleszt a két szervezet, eszközöket szerezhet be, illetve képzéseket, táborokat szervezhet a munkatársaknak és az önkénteseknek – tájékoztatta Sasvári Krisztina, a Magyar Vöröskereszt vármegyei igazgatója szerdán a Szeged a Mindenem hírportált.

A CARE-CONNECT program célja a katasztrófákra való felkészültség, a kockázat-megelőzés és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás fokozása Magyarország és Szerbia határ menti régiójában. A Vöröskereszt szervezetei, amint azt a törvényi előírások kijelölik, már a katasztrófaelhárító csapatok részét képezik, és szerepet játszanak a katasztrófavédelemben, azonban korlátozott erőforrásokkal működnek, mind a képzett önkéntesek, mind a szükséges felszerelések és járművek tekintetében. A probléma megoldása érdekében éppen ezért a projekt a partnerek kapacitásának és hatékonyságának növelésére összpontosít az információáramlás és a reagálási készség javítása mellett.
Új katasztrófavédelmi applikáció készül
A projekt keretében a két Vöröskeresztes szervezet egy innovatív digitális platformot fejleszt ki, amelyet egy reagálási terv kísér, hogy támogassa az információk és erőforrások összehangolt kezelését a katasztrófavédelemben. Ez a platform megkönnyíti a valós idejű információcserét és javítja a partnerek közötti kommunikációt.
Védőfelszereléseket és eszközöket lehet beszerezni
A vészhelyzetekben történő hatékony segítségnyújtás lehetővé tétele érdekében a projekt alapvető műszaki és védőfelszereléssel látja el a partnereket. Ez a kapacitások bővítése szempontjából is fontos eleme a programnak.
Képzések kezdődnek
A két szervezet közös gyakorlatokat és szimulációkat tart 50 képzett önkéntes és 10 vöröskereszti munkatárs részvételével mindkét országból. A CARE-CONNECT legalább 20 szervezetből álló hálózatot hoz létre különböző ágazatokból, elősegítve a tudáscserét és a megelőző intézkedéseket. A projekt 8 oktatási eseményt szervez, 4-et Szerbiában és 4-et Magyarországon, beleértve a workshopokat és webináriumokat, civil szervezetek, közintézmények és a szélesebb nyilvánosság 280 képviselőjének bevonásával. Emellett 4 ökotáborban 120 fiatal vesz majd részt, felhívva a figyelmet a klímaváltozásra és a környezetvédelemre.
Az első szakmai workshopot a napokban rendezte meg a Magyar Vöröskereszt Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezete Szegeden. A 2 napos képzés tematikája két nagyobb témát ölelt fel. A klímaváltozás hatása a katasztrófákra címmel az elmúlt években előforduló természeti csapásokkal és a kapcsolódó tendenciákkal ismerkedtek meg a résztvevők, a közösségi reziliencia téma keretében pedig azt tekintették át, hogy miként lehet segíteni a közösségeket abban, hogy ezekre a hatásokra felkészülni, reagálni tudjanak. A workshopon részt vettek a vármegyei szervezet munkatársai, köztük Sasvári Krisztina igazgató, valamint a vajdasági partnerszervezet munkatársai és önkéntesei is.
A CARE-CONNECT projekt segítségével a határ menti régióban proaktívabb megközelítést lehet majd kialakítani a katasztrófavédelemben, elősegítve a felkészültség és az együttműködés kultúráját a partnerszervezetek és a közösség között.
További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook illetve Instagram oldalunkon.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Üzenetet küldhet Facebook oldalunk Messengerén, vagy e-mailben: szegedamindenemszerkesztoseg@gmail.com