Hódmezővásárhely legismertebb régészeti lelőhelyén, a Kökénydombon az elmúlt években folytatott nyári régészeti feltárások eredményeinek ismertetésével indul a Tornyai János Múzeum 2025-2026. évi régészeti előadássorozata, a Korok, kultúrák, lelőhelyek legújabb évada – a korábbiaktól eltérően november első szerdáján.

A hónap során két izgalmas előadást is meghallgathatnak a távoli múlt iránt érdeklődők: november 5-én 17 órai kezdettel a kökénydombi ásatások vezetője, Füzesi András az újkőkori közösségek mindennapjaiba, a településépítés és rombolás kérdéseivel ismerteti meg a Tornyai-múzeumba ellátogatókat, míg a hónap utolsó szerdáján Szabó Géza a Selyemút mentén található földpiramisokat mutatja be.
Friss híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldara.
A Tornyai János Múzeum régészeti előadássorozatával immár több egy évtizede minden évben igyekszik minél szélesebb rátekintést nyújtani a lábunk alatt rejtőző értékekre. A Korok, kultúrák, lelőhelyek sorozat ismeretterjesztő előadásain a hódmezővásárhelyi aktualitások mellett helyet kapnak az időben és térben távolabbi kitekintések is, így a helyi régészeti „szenzációkon” túl más földrészek történeteivel és leleteivel is megismerkedhetnek a hallgatók. Az idén novemberi előadók a korábbi években már megfordultak a vásárhelyi múzeum estjein: Füzesi András és a Széchenyi-díjas régészprofesszor, Raczky Pál 2020-ban a
kökénydombi lelőhely legújabb technológiájú műszeres felderítését mutatta be, előrevetítve, hogy ezen eredmények alapján célzott feltárások kezdőd(het)nek a Hódtó-Kis-Tiszai-csatorna partján fekvő magaslaton. Azóta minden nyáron régészhallgatók bevonásával zajlanak feltárások a területen, ezek összegzését és részeredményeit mutatja be az ásatásvezető a következő hónap első szerdáján. Szabó Géza korábbi – a Covid-korlátozások miatt csak online megtartott előadásában a Kaukázus és a gorzsai leletek vaskori kultúráját hasonlította össze a helyszínen végzett régészeti-néprajzi kutatásaival. November 26-án nemcsak a Kárpát-medence őskori halmairól, hanem az eurázsiai területeken, az ősi Selyemút mentén fellelhető földpiramisokról is lesz szó.
A régészeti szemeszter januári és februári előadásai az Árpád-korba kalauzolják az érdeklődőket: évkezdésként Rosta Szabolcs kecskeméti múzeumigazgató a tatárjárás pusztításait és társadalmi hatásait veszi górcső alá, míg a záróesten Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régésze egy, a Nagy-Bőve-halomról előkerült egyházi kincsleletet mutat be, a tervek szerint az előadásokat tartalmazó kötettel egyetemben.
További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook illetve Instagram oldalunkon.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Üzenetet küldhet Facebook oldalunk Messengerén, vagy e-mailben: szegedamindenemszerkesztoseg@gmail.com