Tudományosan bizonyított, hogy a lovak terápiás jelenléte, mennyire jótékony hatással bír azok számára, akiknek szükségük van rá. Vármegyénkben erre a célra, csak Hódmezővásárhelyen találhattunk ilyen lovardát. Eddig! Három nemes lelkű ember összefogott, és a nehézségeket legyűrve, megalakították a Kabala – Lovasudvar és Lovasterápiás Központot Tiszaszigeten. Kikkel is találkozhatnak a látogatók, akik felkeresik ezt a helyet? Nagy örömmel mutatjuk be őket.

Nagy Anna gyógypedagógus, lovasterapeuta
Johan Zsuzsanna, terápiás kutyafelvezető, gyógypedagógus hallgató, emellett a hely és a lovak tulajdonosa.
Tóth Larissza, sport és rekreáció szervező

Fotók: Mader Balázs

Jó eljönni egy ilyen helyre, hisz a lovakban már gyönyörködni is érdemes. Hogyan jött az ötlet, hogy létrehozzatok egy ilyen lovasfarmot?

A Gemma Központban dolgozok már negyedik éve, mint gyógypedagógus. 2021. őszén kutyaterápiás foglalkozást tartottak nálunk, ahol Zsuzsa volt jelen – emlékezett vissza Anna. Akkor felmerültek a lovak, én is elmondtam, hogy nekem is van. Ő megkeresett, hogy hallott arról, hogy lovasterapeuta szeretnék lenni. Sokat beszélgettünk, többek között arról is, hogy neki is vannak lovai, amik mentálisan jók lennének ilyen célra. Ezek után elmentem, és kipróbáltam az egyiket. Mivel ez a terület még akkor nem volt meg, teljesen másképp gondolkodtunk. Hárman kezdtük el felkészíteni Szofit, a haflingi kancát a terápiás vizsgára.

Johan Zsuzsanna azt is elmondta, hogy már régebben kérdés volt, hogy a lovaknak más helyet kell keresni. Amikor leégett a házunk, akkor pánikszerűen kellett, hogy kimenekítsék a lovakat. Ezen a területen már előtte is lovasfarm működött, akkor fel is ajánlották azt, hogy ide lehet hozni őket. Sikerült megvásárolni a területet, a földterület birtokba vétele idén márciusban zárult le. Közben jött az ötlet, hogy érdemes több lovat is levizsgáztatni, nem csak egyet. Annának is van egy lova, aki akkor már úgy tűnt, hogy ő is alkalmas terápiás lónak, így ő is átkerült. Márciusban volt az, amikor a lovak vizsgázhattak.

Annától azt is megtudtuk, hogy elég sok kritériumnak kell megfelelni ahhoz, hogy valamit terápiás hellyé nyilvánítsanak. Szükség van öltözőre, akadálymentes WC-re is, és még más paramétereknek is meg kell felelni. Ami látható, mind-mind önerőből valósult meg. A lovak vizsgáztatásáról azt is elárulta, hogy legalább nyolcvan százalékban kell teljesíteniük ahhoz, hogy megkapják a papírt. Négy lovat vittek vizsgára, és sikerült az összesnek megszerezni a minősítést. Ezt követően több helyről ellenőrizték a helyet, hogy mindennek megfeleljen. Így egy fárasztó, hosszú folyamaton vannak túl.

Milyen elvárásoknak kell megfelelniük ilyenkor a lovaknak?

Nézik azt is, hogy ápolás és szerelés közben hogyan viszonyulnak hozzánk, illetve egymáshoz. Bírálják a mozgásukat, futószáron is kell közlekedni, illetve lovastorna gyakorlatokat is be kellett mutatni a hátukon. Fontos szempont még az is, hogyan tudnak engedelmeskedni. Léggömbbel, labdadobálással kellett tesztelni a tűréshatárukat, illetve más eszközökkel próbára tenni. Rámpa mellé is be kellett őket állítani, illetve azt is meg kellett csinálják, hogy szalagos kapu alatt menjenek át. Rudas pályákon is meg kellett felelniük, itt különböző magasságokban vannak ezek kihelyezve, úgy kellett rajtuk átlépniük, hogy ne verjék le – sorolja Anna. Láthatjuk, hogy a skála nagyon bő, de ezek reálisak, hisz megtörténhetnek lóháton. Ha valamelyik ló nem alkalmas mentálisan egy ilyen feladatra, inkább itt derüljön ki.

Érdemes egy pár dolgot megemlíteni azok közül is, amin a lovasterápia segíteni tud.

Egy összefoglaló meghatározás szerint a terápiás lovaglás definíciója a következő: „A lovasterápia egy olyan gyűjtőfogalom, mely magába foglalja mindazokat az intézményhez kötött, orvosi indikáció alapján terápiás céllal alkalmazott, kezelés jellegű, egyéni, vagy csoportos fejlesztéseket, melyek a lovaglás, illetve a lóval való foglakozás és tevékenységek hatásait használják fel. Célja: a sérülés/károsodás, a fogyatékosság/zavar, az akadályozottság/korlátozottság ismeretében a ló és a lovaglás hatásainak felhasználása a minél gyorsabb, eredményesebb gyógyulás, képességfejlődés, és rehabilitáció érdekében.” (MLTSZ honlap)

A lovasterápia során a személyiség komplex fejlesztése történik. A terápia segít a kognitív képességek, motoros és orientációs képességek, beszéd és kommunikáció, szociális készségek fejlesztésében, hozzájárul a viselkedés pozitív irányú befolyásolásához, javítja az életminőséget. Továbbá lehetőséget biztosít a sikerélményre, örömszerzésre, motivációgyűjtésre, erősíti az önbizalmat. Nem utolsó sorban pedig nagyon jó lehetőség a szabadidő hasznos eltöltésére.

A lovak kiképzésében is tevékenyen részt vettél Larissza, emellett a sport és rekreációszervezés is, ami a végzettséged, jól kapcsolódik a farm életéhez. Bepillantást nyerhetünk a munkádba?

Onnan szeretném elkezdeni, hogy Szofi nálam született, ezt követően vette meg Zsuzsi. Tartottuk a kapcsolatot, jártam többször a hozzájuk. Emellett született egy lovam, aki Szofitól van. Azt sem titkolt vágyam, hogy megszerzem a lovasoktatói képzést, ami már folyamatban is van. Távlati céljaink közt szerepel az is, hogy lovasoktatást is lehessen tartani.

Egyre több fiatal választja a lovaglás lehetőségét. Hány éves kortól érdemes elkezdeni?

Én 4-5 éves koromban kerültem lóra, de akkor egy gyerek még csak azért megy el, mert szereti a lovat. Lehet azt mondani, hogy a valódi oktatást, olyan 7-8 éves kortól érdemes elkezdeni. Mint akármelyik sportban, itt is fontos az együttműködés, a csapatmunkát kellőképpen tudja fejleszteni. Emellett a lovaglás tiszteletre, és alázatra is tanít. Fontos szabályok vannak, amiket már egy gyereknek is be kell tartani. Nem lehet szaladgálni, nem szabad a ló alatt átbújni, és lehetne még sorolni. Ha valaki egy fegyelmetlenséget csinál, az nagy kockázattal tud járni a lovaknál, hisz a ló mindig reagál.

Zsuzsitól azt is megtudtuk, hogy ő terápiás kutyafelvezető, és a Puha Mancsok Alapítványhoz tartozik. Arra is volt már példa, hogy a lovarda területén voltak a foglalkozások. Szeretnék a kutyás vonalat is behozni a lovardába, hogy velük is lehessen terápiázni egész évben – mondta.


Ne maradjon le a Kabala – Lovasudvar és Lovasterápiás Központ híreiről, kövesse őket Facebook oldalukon:
https://www.facebook.com/kabala.lovasudvar

Instagram:
https://www.instagram.com/kabala.lovasudvar/