Az elmúlt évben elhunyt, Dr. Bagdi Sándor (1929-2025) tanszékvezető főiskolai tanár örököseinek jóvoltából öt vásárhelyi alkotótól hat festménnyel és huszonkét népi kerámiával gyarapodott a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum képzőművészeti és néprajzi gyűjteménye. Az adomány darabjaiból pénteken délután öt órakor nyílik kamaratárlat a közgyűjtemény bejárati előcsarnokában.

Fotó: Tornyai János Múzeum

Dr. Bagdi Sándor nyugalmazott főiskolai tanár 1929-ben született Dévaványán, s a gyulai tanítóképzőben végezte tanulmányait 1947 és 1951 között. 1959-ben kezdett tanítani a Szegedi Tanárképző Főiskolán, a földrajz tanszéken. 1976 és 1993 között, valamint az 1994–1995-ös tanévben tanszékvezető-helyettesként, 1993 és 1994 között pedig tanszékvezetői pozícióbanfolytatta oktatói tevékenységét.

Szerény gyűjteménye néhány szegedi festőművésztől, valamint öt hódmezővásárhelyi festőtől – név szerint Csikós Andrástól, Erdős Pétertől, Fejér Csabától, Fodor Józseftől és Hézső Ferenctől – őrzött műalkotásokat. 2025-ben bekövetkezett halála után örökösei úgy döntöttek, hogy a Hódmezővásárhely városához kötődő műveket a Tornyai János Múzeumnak ajándékozzák.

Minden egyes festőművész művei hiánypótló alkotásoknak tekinthetőek a múzeum gyűjteményében, s így különösen hangsúlyos esemény közgyűjteménybe kerülésük. – írja a kiállítás bevezetőjében a megnyitón méltatást mondó Nagy Imre művészettörténész. Bár mind az öt helyi alkotótól jelentős műegyüttessel rendelkezik a múzeum, ezen művek olyan művészi periódusokból származnak, amelyek bővítik és kiegészítik a festői munkásságuk közgyűjteményi kollekcióját.

Az ajándékozási folyamat során derült ki, hogy Bagdi Sándor gyűjteményében hódmezővásárhelyi és más városokból származó népi kerámiák is voltak, s ezek a jövőben a múzeum néprajzi gyűjteményét gazdagítják.

A Dr. Bagdi Sándor hagyatéka címet viselő kiállítás megnyitója 2026. június 5-én, pénteken 17 órai kezdettel lesz a Tornyai János Múzeum földszintjén. Megnyitóbeszédet mond Dr. Nagy Imre művészettörténész, ny. múzeumigazgató. A tárlat a nyár utolsó napjáig lesz megtekinthető a múzeum bejárati részén.

További híreinkért látogass el a www.szegedamindenem.hu weboldalra, vagy kövess minket Facebook illetve Instagram oldalunkon.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Üzenetet küldhet
Facebook oldalunk Messengerén, vagy e-mailben: szegedamindenemszerkesztoseg@gmail.com